Neviditelné pomníky prezidenta Osvoboditele. Ponořte se s námi do pátrání po odkazu TGM

Kufr s koženými řemeny, třemi zámky a iniciálami TGM. Masarykovy archiválie se dochovaly také proto, že byly za komunismu nepřístupné

17. březen 2025

Největší audioportál na českém internetu

Masarykův kufr s iniciálami TGM | Foto: Tomáš Černý

Kufr s koženými řemeny, třemi zámky a iniciálami TGM. Masarykovy archiválie se dochovaly také proto, že byly za komunismu nepřístupné (1. díl z 5)

Předchozí díl
Následující díl

19. září budeme svědky rozlepení obálky s údajnými posledními slovy Tomáše Garrigue Masaryka. Vše uslyšíte exkluzivně v přímém přenosu na Radiožurnálu. A než se tak stane, zveme vás k pátrání po tom, co dalšího hmatatelného lze z odkazu prvního československého prezidenta v archivech a depozitářích najít.

„Ty Masarykovy archiválie už toho prožily tolik… Takže si myslím, že v současné době po těch desítkách let jsou v tom nejlepším možném prostředí.“

Mezi šedé archivní regály Masarykova ústavu a archivu Akademie věd nás vedou Helena Kokešová a Dagmar Hájková. „Krásný, čistý, velký, studený depozitář,“ glosují.

Čtěte také

„Sice nejsme muzeum, ale máme tady uložený kufr T. G. Masaryka, který s ním cestoval celou první světovou válku. Je to velký kožený kufr.“

Historičky vyprávějí, že se Masaryk a jeho rodina často stěhovali. On sám miloval papír a knížky. Pak už ukazují obrovský kufr, který je sám o sobě docela těžký. „Je to kůže, vyražené iniciály TGM.“

Kufr je vyroben z tlusté, kávově hnědé kůže. Má dokonce i klasické řemeny, aby byla jistota, že se neotevře, a tři zámky. Ty se dají otevřít pootočením. Přímo ve víku je pak krásná kapsa s přezkou.

„Ve víku je našita kožená kapsa, kam se krásně daly ukládat dokumenty, aniž by se nějak zmačkaly, poškodily. A člověk musí obdivovat, že po víc než 120 letech to takto zůstalo zachováno,“ komentuje historička.

Prostředek k očerňování

Helena Kokešová, Masarykův ústav a Archiv Akademie věd ČR

Jak je možné, že se všechny tyto věci dochovaly v úplnosti, když Masarykův ústav za druhé světové války nemohl působit a rokem 1954 jeho působnost opět přestala? Obnoven byl až v roce 1990.

„Tenkrát byl archiv uchován v Klementinu a nikdo k němu nesměl. Pak se znova Ústav obnovil. Nejprve jej v 50. letech využívali pro očerňování Masaryka v pamfletech o protilidové politice a pak zůstal v archivu Ústavu marxismu-leninismu. Tam byl nepřístupný. I díky tomu se vlastně uchoval,“ vysvětluje historička.

autoři: Tomáš Černý , krt

Související