Nevídaný krok. KSČ navrhla v prosinci 1989 přímou volbu prezidenta

12. prosinec 2014

Před 25 lety přivítali lidé v Československu návrh na přímou volbu prezidenta, byť s ním přišli komunisté. Považovali ho za velmi demokratický, jenže ze strany KSČ to byl jen strategický tah, jak nechat zvolit Ladislava Adamce.

Přímou volbu prezidenta republiky navrhli v prosinci 1989 komunističtí poslanci. Věřili, že tak dostanou na Pražský hrad člena KSČ Ladislava Adamce, který odstoupil z funkce předsedy federální vlády. Taktika jim vycházela a jejich návrh na všelidové hlasování považovala veřejnost za do té doby nevídaný prvek demokracie.

12. prosince 1989 sledoval doslova každý schůzi Federálního shromáždění. Spousta lidí navíc vyjádřila podporu návrhu na přímou volbu prezidenta.

Na půdě Federálního shromáždění s ním vystoupil poslanec Anton Blažej: „Doporučuji jménem komunistických poslanců, abychom se v souvislosti s abdikací prezidenta republiky vzdali v současné složité politické situaci ústavního práva volby prezidenta. Navrhuji, aby se volba prezidenta uskutečnila formou referenda, tedy všelidovým hlasováním.“

Návrh v rozpravě podpořila řada dalších poslanců. Musely ho však ještě také projednat obě národní rady a federální vláda.

Parlament navíc zvolil nové členy svého předsednictva za zkompromitované politiky normalizační éry, kteří z funkcí odstoupili. Mezi nimi byl například Vasil Biľak, Karel Hoffmann, Alois Indra, Miloš Jakeš nebo Marie Kabrhelová.

autor: jas
Spustit audio