Nenajedete víc než 20 tisíc kilometrů za rok? Stačí vám jakýkoliv olej

21. leden 2014
Šetřete s námi
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy palubní deska

Čím méně jezdíme s autem do servisu, tím více ušetříme. Zní vám tato věta logicky? Ne vždy však platí. Pojďme se společně přesvědčit.

Markéta a Mirek z Českých Budějovic mají dvě malé děti. Auto potřebují především pro každodenní objíždění kroužků a na cesty na nedalekou chalupu. Ročně najedou lehce přes 10 tisíc kilometrů a chtějí do servisu jezdit co nejméně. Vyplatí se jim použití takzvaných long life olejů, které mají prodloužený interval výměny?

Čím déle nám nějaká věc vydrží, tím později budeme muset kupovat novou, a tak ušetříme. Záleží ovšem na tom, jak a k čemu věc potřebujeme. Olej má kromě jiného chránit motor našeho auta. Proto záleží na tom, jak jezdíme.

Čtěte také

„Interval je závislý na způsobu jízdy a doplňování. Automobil si měří některé údaje – teplotu oleje, průměrnou rychlost, spotřebu paliva,“ vyjmenovává Jaroslav Černý z VŠCHT v Praze.

Stačí vám jakýkoliv olej

Long life oleje mají význam u aut, která ročně najedou 20 až 30 tisíc kilometrů. Běžný motorista najede polovinu, ale často také jen pět tisíc kilometrů. V takovém případě by jel na výměnu oleje až po šesti letech.

„Šest let olej nevydrží. U výměnných lhůt je třeba dodržovat kilometrový i časový termín,“ podotýká Jaroslav Černý. Lhůta bývá jeden až dva roky. „Když motorista 20 nebo 30 tisíc kilometrů nenajede, doporučuji přejít na jednodušší variantu. Může použít v podstatě jakýkoliv motorový olej,“ popisuje.

Čtěte také

Nezapomeňte kontrolovat spotřebu

Ten je samozřejmě levnější. Podle Jaroslava Černého můžeme použít opravdu libovolný. „Neměl bych to říkat, ale můžete mít jakýkoliv. Pokud olej pravidelně doplňujete a vyměňujete, stačí jakýkoliv,“ tvrdí.

Ale pozor! Jedná se o moderní oleje a moderní motory. To se vyplatí vědět, i když olej jenom doplňujeme. „Po 10 tisících kilometrech už to není ten olej, který tam byl. Ať ho doplníte čímkoliv, je to dobře,“ dodává.

Kontrolu oleje bychom neměli podceňovat. Auto běžně spotřebuje litr oleje na pět až 10 tisíc kilometrů. Když víc, je něco v nepořádku.

autor: pgj
Spustit audio