Nemůžete za úplňku spát? Přečtěte si, co na to říkají vědci
Většina z nás by nejspíš řekla, že se nám za úplňku hůř spí. Je to jen náš pocit, nebo skutečnost? Vědcům se na tuto otázku dosud nepodařilo najít jednoznačnou odpověď.
Tak například výzkumníci z Göteborgu v roce 2014 dokázali, že během nocí kolem úplňku reaguje náš mozek citlivěji na jakákoli vyrušení zvnějšku. Zároveň svými pokusy znovu ověřili, že v této době je lidský spánek v průměru o 20 minut kratší.
Kterou noc bude v roce 2020 další úplněk?
- 8. dubna
- 7. května
- 5. června
- 5. července
- 3. srpna
- 2. září
- 1. října
- 31. října
- 30. listopadu
- 30. prosince
Potvrdili tak dřívější zjištění odborníků ze Švýcarska. S dalšími závěry tohoto týmu se ale neshodli. Neobjasnili například, jestli nám při úplňku skutečně trvá usínání o pět minut déle.
A úplně zřejmé není ani to, jestli se problém týká převážně mužů, nebo žen.
Vědci se na roli úplňku neshodnou
Tématem se zabývali také v Institutu Maxe Plancka v Mnichově. Podle jejich analýz ale žádná souvislost mezi úplňkem a lidským spánkem neexistuje. Stejný názor mají i členové Českého klubu skeptiků Sisyfos.
Úplňku lidé odnepaměti přisuzovali zvláštní moc. Někteří si dodnes nabíjejí za úplňku léčivé kameny, jiní se čistí a dodržují nejrůznější očistné kúry. Podle některých stojí úplněk za mnoha předčasnými porody. Nic z toho vědci neprokázali.
A jaká vysvětlení nabízejí vědci, kteří považují vliv měsíce na náš spánek za prokázaný? Může prý jít o dědictví z dávných dob. Pravěcí lidé možná při úplňku lehčeji spali, protože za jasného svitu měsíce byli víc ohrožení divokými zvířaty. Anebo to mohlo být – podobně jako u některých jiných živočichů – období vhodné k plození potomků.
Související
-
Spor o homeopatika: Podle Cikrta šamanismus a placebo....
Společnost Boiron, která patří k předním výrobcům homeopatik, po pěti letech výzkumu zveřejnila studii o účincích homeopatie. Studie s názvem EPI3 se uskutečnila ve...
-
Jablečný ocet: všelék nebo jen placebo efekt?
V minulém dílu minuty o zdraví jsme si představili jablečný ocet jako prostředek, který nám může pomoci při nadměrném pocení. O jablečném octu se ale hovoří i jako ...
-
Umíte si doma správně rozsvítit? Architektka radí, jak pracovat s teplým a studeným světlem
Denní světlo je důležitější, než si myslíme. Naši předkové to chápali a dennímu světlu přizpůsobovali své aktivity. Dnes je to jinak.