Nedejte na podezřele nízkou cenu pohonných hmot. Nemusí se to vyplatit

9. leden 2014
Šetřete s námi

Nejsme tak bohatí, abychom kupovali levné věci. Dvojnásob to platí u podezřele levných pohonných hmot. Úspora v řádech korun se nám totiž může proměnit v opravu za desetitisíce. Mirek a Markéta z Českých Budějovic se bez auta neobejdou, a tak čas od času musí k čerpací stanici.

„Jestli řešíme, kde sehnat pohonné hmoty třeba o 20 haléřů levnější? To mi přijde zbytečné. Umím si dát dohromady, kolik úspora přinese. Kvůli 10 nebo 20 korunám mi to nestojí za to,“ popisuje Mirek.

Tomáš Mikšovský z Petrol Media mu dává za pravdu. „I když je rozdíl v ceně třeba 50 haléřů a nakoupím například 30 litrů, stojí mi za to jezdit a hledat nejlevnější čerpací stanici?“ zamýšlí se.

Čtěte také

Tankujte u prověřené čerpací stanice

Pokud však víte, že pojedete do jiného kraje, vyplatí se tamní ceny předem zjistit. „Když jedete do Jihočeského kraje, vyberete si čerpací stanici tam, protože třeba bude levnější než ve vašem bydlišti,“ popisuje Tomáš Mikšovský.

V tom mají Mirek s Markétou výhodu. V jižních Čechách jsou pohonné hmoty dlouhodobě nejlevnější.

Nespadá-li vaše oblíbená čerpací stanice do velkého řetězce, které si kvalitu paliv hlídají, pak platí jedno jediné pravidlo: tankujte u prověřené čerpací stanice. Kvalita paliv je totiž se zavedením kaucí pro distributory pohonných hmot v ohrožení. Podvodníci se od daňových úniků začínají uchylovat k takzvanému pančování.

Čtěte také

Za opravu motoru zaplatíte i desítky tisíc korun

„Zvlášť v zimě se vám nemusí podařit nastartovat. To je první příznak, že mohl být zvýšen podíl biosložky nad stanovený limit. Existují i případy, kdy bylo přimícháno až 50 % biosložky, která je levnější na spotřební dani,“ vysvětluje Tomáš Mikšovský.

„Horší je to s dalšími příměsemi typu olejů, které se občas objeví. V takových případech bych byl velmi na pozoru. Hrozí totiž postupné předírání motoru,“ varuje.

Podezřele nízká cena v řádech i dvou tří korun by nás měla varovat. Nejsme totiž tak bohatí, abychom kupovali příliš levné věci. A oprava motoru za desítky tisíc korun se opravdu nevyplatí.

autor: pgj
Spustit audio