Ne, tohle nejsou chemtrails. Proč za letadlem na nebi vzniká stopa?

13. říjen 2016
Encyklopedie Radiožurnálu
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 03206828.jpeg

Letadla, která pozorujeme nad našimi hlavami, za sebou často zanechávají výraznou bílou stopu. Těmto stopám se říká stopy kondenzačních par.

Už název nám vlastně napovídá, o co ve skutečnosti jde. Stopa je způsobena srážením – kondenzací plynů, které vycházejí z motorů letadla. Kondenzace nebo také zkapalnění je opak varu, je to tedy přechod ze skupenství plynného do skupenství kapalného.


Podle zastánců konspiračních teorií vypouštějí letadla takzvané chemtrails (chemical trails): viry, bakterie a plísně. Chemtrails mají mít oproti kondenzačním pásům jiný vzhled, strukturu a především složení. Důvodů pro vypouštění těchto látek je podle zastánců konspiračních teorií víc: od boje s globálním oteplováním až po pokusy o ovládání lidí.

Při spalování paliva v proudovém motoru letadla vzniká velké množství žhavých plynů, které průchodem skrz trysku vytvářejí tah. Tyto plyny jsou velmi horké a po opuštění trysky se dostávají do prostředí, jehož teplota se pohybuje okolo minus 40 stupňů Celsia. V tomto chladném prostředí ihned kondenzují.

Chceme-li si tento proces více přiblížit, stačí, abychom se v mrazivé zimě podívali na komín plynového topení. Zplodiny hoření, které z něj vycházejí, jsou vlastně také takovou kondenzační stopou, ne letadla, ale kotle.

Kondenzační stopa za letadlem
autor: ČRo
Spustit audio