Návrat slezské orlice. Zmizelý památník obětem sedmidenní války se vrací do Orlové

Šok a bolestná ztráta – zloději sochaři vykradli ateliér. „Přišel jsem o všechno, ale nevzdávám to!“

Nečekaný zvrat provází vznik kamenné sochy slezské orlice pro válečný památník v Orlové. Příběh sousoší sledujeme dva roky v časosběrném seriálu. Naše reportérka Andrea Brtníková byla i u toho, když se práce na soše musely zastavit. Autora pětimetrové kopie, která má zaplnit desítky let prázdné místo na pomníku Sedmidenní války, totiž okradli. Sochař Martin Chmelař přišel o veškeré náčiní, brusky, dláta za půl milionu korun.

Cestu, která vede do areálu, kde má Martin Chmelař svou sochařskou dílnu, přehrazuje mohutná závora. „Zámek přeřezali a tím si závoru otevřeli...,“ popisuje.

Zbyl jen stolek a prázdné police

Slezská orlice

„Nevěřil jsem tomu, myslel jsem si, že se mi to zdá. Uvědomil jsem si, že jsem přišel o všechno a nemůžu pokračovat... Nejhorší bylo, že se v tu chvíli práce zastavily.“

„Když jsem sem přijel, v prostoru kromě stolku a nějakých polic nebylo nic. To, co hlavně vzali, byla dvojice kompresorů, elektrické nářadí, flexy, různé řezné kotouče, vzduchotechniku, sbíječky, měřidla... to bylo všechno tady, aby kdykoli člověk cokoli potřeboval, měl v tu chvíli při ruce...“ vypráví Martin Chmelař.

Nenahraditelná ztráta

Asi nejvíc ho zabolelo, když ze skříňky u dveří zmizela památeční vzácná dláta, která zdědil po svých příbuzných, těch si vážil a podle něj jsou už nenahraditelná. „Byly to velké počty, které jsem měl k ruce, a hlavně to byla dláta mého dědy. To jsou věci, které člověk schraňuje. To mě mrzelo ze všeho nejvíc,“ přiznává.

Zloději ukradli Martinovi Chmelařovi veškeré sochařské náčiní

Pro sochaře je ztráta takového počtu nářadí a vybavení opravdu citelná. Prakticky to znamená, že dokončení sochy se v tuto chvíli oddaluje. „Realizace se posouvá třeba řádově o měsíc,“ odhaduje Martin Chmelař.

Po delším čase vidím znovu orlici. Je před námi a je krásná, monumentální, téměř hotová. Nebere Martinu Chmelařovi orlice už energii? Nevysává? „Ne, je to pořád můj koníček, který mě těší. Nevzdávám to, jsem i v těchto věcech trošku bojovník.“

V pátek zamíříme do Orlové upravovat pomník, kam pětimetrovou Slezskou orlici umístí.

autoři: Andrea Brtníková , vma
Spustit audio

Související