Narozeninový 30. Český lev. Který film získá tento týden průzračnou sošku?

Z pražského mlynáře hvězdou operního světa. Příběh skladatele Myslivečka byl ještě nedávno téměř zapomenutý

Z pražského mlynáře hvězdou operního světa. Životní příběh skladatele Josefa Myslivečka byl ještě nedávno téměř zapomenutý. Jeho cestu na výsluní zmapoval až film režiséra Petra Václava Il Boemo. Ten si večer odnesl ze slavnostního předávání Českých lvů celkem 6 cen. A to včetně té pro nejlepší film roku.

Čtěte také

Historické drama připravoval režisér Petr Václav s kolegy mnoho let. „Objevovali jsme jeho hudbu, nahrávek je málo, čili hudba nám byla neznámá. Je to průnik objektivního studia, kdo byl Josef Mysliveček a jaká byla jeho doba. Práci to zabralo, ale nejhorší bylo to čekání na peníze,“ přiznává režisér.  

Dvě sošky pro Arvéda

Skleněné sošky získali tvůrci také za kostýmy, scénografii nebo masky. Z dvanácti nominací proměnilo drama Arvéd nakonec dvě.

Filmový a televizní akademici ocenili snímek režiséra Vojtěcha Maška za scénář a za hlavní roli konstroverzního udavače pak i herce Michala Kerna. „Rozkrývali jsme postupně různé vrstvy postavy, tam jsem objevoval, co všechno můžu u Arvéda hrát.“

Role zdravotní sestry

V ženské kategorii bodovala herečka Klára Melíšková. Pro celkově pátého Českého lva si přišla tentokrát za roli svérázné zdravotní sestry v minisérii Podezření. „Byl to nejnáročnější příběh v polohách a emocích, bylo to psychicky náročný a smutný,“ hodnotí Melíšková.

Cenu za střih dostal film BANGER. Hlavního hrdinu, kterým je drogový dealer, doprovází jeho nezodpovědný, ale vtipný kamarád Láďa. Toho si zahrál Marsell Bendig, který převzal sošku pro nejlepšího herce ve vedlejší roli. Tu získala mezi ženami herečka Martha Issová za ztvárnění postavy s aspergerovým syndromem ve filmu Buko.

Čtěte také

V sekci dokumentů zvítězil snímek Zkouška umění o přijímacím řízení na pražskou Akademii výtvarných umění. Režie se ujali Tomáš Bojar a Adéla Komrzý.

Skleněnou sošku lva za nejlepší animovaný film získala výtvarnice Lucie Sunková, kterou ocenili za krátký snímek Zuzu v zahradách.

 

autoři: Martin Hrnčíř , prh
Spustit audio