Narozeninový 30. Český lev. Který film získá tento týden průzračnou sošku?

Arvéd, BANGER. nebo Il Boemo. Kdo si odnese křišťálovou sošku Českého lva?

Tomicová, Melíšková, Mišík, Dyk. I tyto známé tváře českých herců a hereček najdete dnes večer na jednom místě – ve Dvořákově síni pražského Rudolfina. Večer se tam předávají filmové ceny Český lev. Do jubilejního 30. ročníku je porota nominovala za výrazné role třeba ve filmech o Josefu Myslivečkovi, mladém drogovém dealerovi i kontroverzní postavě Jiřího Arvéda Smíchovského.

Čtěte také

Temné, mysteriózní drama zavede diváky do světa Arvéda, který za druhé světové války spolupracoval s německými nacisty. Pak ale přehodil kabát a ruku si podal s komunistickou státní tajnou bezpečností.

Režisér Vojtěch Mašek nevypráví příběh postupně. Jde spíše o labyrint vzpomínek hlavní postavy. Tu si zahrál Michal Kern a nominoval se mezi pětici nejlepších herců minulého roku.

Barokní hvězda

S jedenácti nominacemi budou usilovat o skleněné sošky lvů tvůrci dramatu Il Boemo. Režisér Petr Václav v něm připomíná osud skladatele Josefa Myslivečka. Barokní operní hvězdu ztvárnil zpěvák Vojtěch Dyk.

Na třetím místě je s počtem nominací film Banger režiséra Adama Sedláka. Zběsilá rapová jízda s Adamem Mišíkem v hlavní roli se dostala celkem do osmi soutěžních sekcí.

Čtěte také

Skleněnou sošku pro nejlepší herečku pak může získat Klára Melíšková. Ta ztvárnila neoblíbenou nemocniční sestru v minisérii Podezření.

A pak přišla láska

Nominaci by mohla proměnit i Pavla Tomicová za roli ve filmu A pak přišla láska nebo italská herečka Barbara Ronchi, kterou jste mohli vidět v dramatu Il Boemo jako významnou operní pěvkyni.

Do pětice nejlepších hereček se dostala také herečka Natalia Germani za hlavní roli v dramatu Světlonoc nebo Vita Smachelyuková. Ta si ve snímku Obět zahrála obětavou ukrajinskou matku, která žije se synem na českém maloměstě.

autoři: Martin Hrnčíř , prh
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.