Národní muzeum od sklepa po půdu

V opraveném Národním muzeu si na své přijdou i děti. „Výstava bude okouzlující a hravá,“ slibuje Matěj Forman

26. říjen 2018
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Dětské muzeum bude připomínat obbří fresku, slibuje Matěj Forman
Předchozí díl
Následující díl

Může existovat muzeum, ve kterém se děti nebudou nudit a budou se do něj rády vracet? Může. A pokud se to povede, bude jedním z takových muzeí i pražské Národní muzeum, které se po několikaleté pauze v neděli znovu otevírá.

„Pamatuju si klouzavé bačkory z hradů a zámků. To nás jako malé bavilo nejvíc,“ usmívá se divadelník Matěj Forman, který Národnímu muzeu se zpřístupněním pro děti pomáhá. A dnešní děti má přečtené taky.

Matěj Forman

„Výstava pro děti by neměla být tak naučná, ale spíš okouzlující a hravá. Aby se věci hýbaly a děti si na ně mohly sáhnout – a třeba je samy rozhýbat,“ uvažuje. Inspiraci by mu přitom mohla poskytnout výstava Imaginárium, kterou letos Divadlo bratří Formanů připravilo spolu s Regionálním muzeem v Jičíně. 

Dětské muzeum prý návštěvníky provede od momentu vzniku vesmíru až na práh novověku. A jak popisuje Matěj Forman, to všechno se stane ve velmi specifickém prostoru. „Ocitnete se uprostřed velké fresky, uprostřed barevného přitakání kráse a síle nekonečného vývoje,“ popisuje Matěj Forman.

Historie jinak i pro dospělé

Další novinkou, na které se teď v Národním muzeu bude intenzivně pracovat, je expozice o 20. století. I ta bude v Nové budově. Propojí svět politiky, veřejného a soukromého života. 

Chystá se i nová expozice moderních dějin

„Například když přišel únorový převrat v roce 1948, ve veřejném prostoru se ještě objevovali sokolové. Dělení nebude pevné. Půjde o oblouk, který ukáže relativnost. Čas plynul jinak ve veřejném a jinak v soukromém prostoru,“ vysvětluje myšlenku ředitel Historického muzea Matěj Junek.

Jednotlivé události vždy doplní unikátní předmět ze sbírek Národního muzea: třeba prapor, který vyvěsil Jaroslav Kvapil 28. října 1918 na Národním divadle. 

Dětské muzeum i expozice o 20. století se otevřou na podzim příštího roku.

autoři: Regina Květoňová , als
Spustit audio

Související