Nakupujeme na internetu

28. duben 2002
iŽurnál

Spoustu času vám může ušetřit internet, pokud se přes něj naučíte nakupovat. Nemusíte trávit hodiny ve frontách ani čekat na příchod prodavače a vybírat na svém počítači. Ale samozřejmě to má i svá proti: zaprvé musíte mít počítač a přístup k internetu, představu o tom, co chcete koupit a nezřídka také trpělivost, než vám bude zboží doručeno domů.

A znovu něco začínáme. Ve spolupráci s Centry internetu se budeme každý měsíc povídat o některém z aspektů internetu - tentokrát o nakupování.

Centra internetu jsou českým projektem několika počítačových firem a jde o internetové kavárny, kde vás za malý poplatek naučí pracovat s počítačem a internetem. Máme pro vás ale připravenu soutěž, díky které se můžete i tohoto mírného poplatku zbavit. Stačí vydržet do konce pořadu :-))

Češi na internetu nakupovat chtějí, alespoň podle průzkumu agentury GFK Praha - na internetu už nakoupilo 34 procent uživatelů a 51 procent má o tuto formu nákupu zboží nebo služeb zájem. 16 procent respondentů ale na internetu prozatím nakupovat nechce. Důvodem je nedostatek informací o tom, jak nakupovat bez rizika, a strach z toho, že narazí na nepoctivého nebo neprofesionálního obchodníka.

Takovou zárukou mohou být certifikáty. V Česku je to asociace APEK - certifikát se jmenuje Nákup bez obav.

Takže jsme si vybrali obchod a dejme tomu, že máme vybráno i co budeme kupovat. V téhle fázi je nejlepší pár obchodů obhlédnout, jaké mají kde ceny, a když už se pro něco rozhodnu, pečlivě pročíst popis výrobku a prohlédnout fotografii. Nebudeme přece kupovat zajíce v pytli jako třeba Pavel Komárek. I mistr tesař se někdy utne a pan Komárek tu jednoduchost trochu přehnal:

Tak už máme vybráno a jedeme k pokladně. V tuhle chvíli vám obchod nabízí několik možností: Platit se dá platební nebo úvěrovou kartou, což je z bezpečnostního hlediska nejriskantnější - i když existují bezpečné způsoby, užívají se spíš v Americe. Dále se dá platit bankovním převodem nebo online převodem - tuto možnost mají jen majitelé účtu u ebanky, virtuální měnou jako jsou kvéčka (to jde ale spíš o malé částky) po převzetí od přepravce nebo prostě dobírkou. To jsou různé způsoby, ne všude nabízejí všechny možnosti.

Definitivně potvrdíte objednávku, měli byste dostat do elektronické pošty její kopii a v těch ideálních případě si stav objednávky můžete zkontrolovat přímo v internetovém obchodě. A teď přichází kámen úrazu - doprava zboží k zákazníkovi.

Valná většina internetových obchodů volí Českou poštu. No a to je podle Jana Žáčka zbytečné...

Pokud už chodíte do kamenných obchodů - a že do nich občas musí každý - budou vás zajímat aktuální slevy. Obyčejně jsou v akčních letácích - pokud vám ve schránce nějaký chybí, podívejte se na www.akcniceny.cz. Kromě letáků tam najdete i kupony na slevu v některých obchodech.

A jdeme do finále, výsledky soutěže: Minule jsme se vás ptali, co znamená a odkud pochází slovo teenager. Slovo samozřejmě pochází z angličtiny a je ekvivalentem dnes méně používaného českého náctiletý. Knížky od nakladatelství Computer Press od nás získávají Marek Bilčák ze Stráže nad Nisou a Richard Hrutkai z Prahy 6.

Dnešní soutěž je úplně nová. Ve spolupráci s takzvanými Centry internetu vám nabízíme možnost zúčastnit se kurzů ovládání internetu zdarma, pokud nám pošlete na e-mail pořadu izurnal@rozhlas.cz správnou odpověď na tuto otázku: Jaké produkty se na internetu prodávají nejvíce? Jeden výherce dostane poukázku na kurz zdarma, druhému věnuje firma Intel tričko.

Příští téma: shánění bytu na internetu

autor: ark
Spustit audio