Nahrávka dokazuje, že vyšetřování neproběhlo v pořádku, říká badatelka o okolnostech smrti Jana Masaryka
Český rozhlas získal jedinečnou nahrávku o dění kolem smrti poválečného ministra zahraničí Jana Masaryka 10. března 1948. Dosud nikdy nezveřejněný záznam natočil před půl stoletím policista Vilibald Hofmann, který byl na místě tragédie jako jeden z prvních. Jeho vzpomínky se liší od oficiálních výpovědí. Více prozrazuje badatelka Václava Jandečková.
Vilibald Hofmann nahrál své dvacet let staré vzpomínky v kuchyni rodiny Grulichů v Karviné v roce 1968. Badatelka Václava Jandečková byla první, kdo nahrávku slyšel. „Zvukový záznam je překvapení pro nás pro všechny. Kauza je nesmírně složitá, zajímá i lidi v zahraničí,“ přiznává.
Záznam, který v květnu 1968 namluvil bývalý policista Vilibald Hofmann, získala exkluzivně pro pořad Zaostřeno Českého rozhlasu Plus redaktorka Eva Kézrová. Dosud nezveřejněná nahrávka přibližuje události kolem nevyjasněné smrti prvního poválečného ministra zahraničí Jana Masaryka. Celý pořad s těmi nejzajímavějšími částmi nahrávky najdete na webu Plusu.
Záznam trvá asi dvacet minut a Vilibald na něm popisuje všechno, co se dělo s Masarykovým tělem. „Vilibald Hofmann velel celé výjezdové skupině. Na nahrávce kriminalistickým způsobem upozorňuje na detaily, které by nás měly vést k tomu, jaká byla skutečnost. Popsal způsob ohledání těla, důležitý je časový snímek. Musel podepsat dokumenty, že se žádné písemnosti nenalezly, ale nebyla to pravda.“
Záznam mu vytrhli z ruky
Badatelka je přesvědčená, že záznam je nutné podrobit důkladné analýze. Výpověď Vilibalda Hofmana považuje za věrohodnou. „Porovnávám to, co říká na nahrávce, s dokumenty z března 1948 i s archivními materiály generální prokuratury. Už tam třeba v dubnu 1968 řekl, že fotografie neodpovídají skutečnosti. Nebo že záznam, který sepisoval po příjezdu z Černínského paláce, mu vytrhli z ruky.“
Povinnost zjistit pravdu
Václava Jandečková podala podnět k Městskému státnímu zastupitelství, aby na základě nahrávky znovu otevřelo vyšetřování smrti Jana Masaryka. „Jsme povinni s tímto materiálem pracovat. Navrhla jsem analýzu stínů, podle nichž by se dalo poznat, zda fotografie odpovídají skutečnosti.“
Nahrávka obsahuje spoustu informací, mimo jiné také dopis, který Jan Masaryk údajně psal Stalinovi, jen naprosto v jiném znění: „Je mnohem kratší a není v něm nic o tom, že by se chystal spáchat sebevraždu. Je tam řada závažných indicií a hlavně popisuje atmosféru. Je to takový snímek o tom, že to celé neproběhlo v pořádku.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Politický boj v opozici. ‚Bobošíková bezostyšně lže,‘ útočí na lídryni Stačilo! šéf Motoristů Macinka
-
Čína zvyšuje svou vojenskou přítomnost v Tichomoří. Ukrývá ji přitom za civilní stavební projekty
-
Zákaz duhových vlajek, účast Izraele i vliv války na Ukrajině. Eurovize nikdy nebyla apolitická
-
Grilování od lidských obětí po špekáčky