Nahlédněte skrze písně do romské kultury, vybízí projekt Postavtesi z produkce Maker Faire

13. říjen 2021

Organizátoři sítě festivalů Maker Faire v České republice chtějí pro manuální i technické tvoření nadchnout děti i v online prostředí. V rámci online workshopů Postavtesi dávají za podpory LEGO Group prostor dětské kreativitě, rozvoji jejich představivosti a hravou formou děti vzdělávají. Ve spolupráci s Mladí ladí dětem se nyní rozhodli zaměřit na hudební nástroje, zpěv i tanec.

Workshop Postavtesi

„Projekt Postavtesi jsme spustili loni na podzim jako alternativu k našim festivalům vynálezců, inovátorů a moderních kutilů Maker Faire. Vzhledem k pandemickým opatřením byl online video workshop pro nás jedinou cestou, jak dostat naše myšlenky kreativního tvoření k lidem a především dětem.“ vysvětluje za organizátory Vojtěch Kolařík. „Naším cílem je podnítit v dětech kreativitu, představivost, chuť si hrát, stavět a vymýšlet. Chceme propojit dospěláky a děti, sblížit je, motivovat ke spolupráci a společnému trávení času.“

Na nejnovějším díle workshopu spolupracují organizátoři Maker Fairů s projektem Mladí ladí dětem, který je součástí mezinárodní festivalu Mladí ladí jazz. Do spolupráce se podařilo zapojit nejen amerického hudebníka a lektora Orana Etkina, tvůrce metody Timbalooloo (metoda Timbalooloo se zaměřuje na rozvoj dětí skrze hudbu, zpěv a tanec), ale také romskou zpěvačku a lektorku Pavlínu Matiovou.

Pavlína Matiová

„Všeobecně jsou Romové jako komunita v ČR vnímáni negativně. Lidé mají stále předsudky a pracují se stereotypy a já pevně věřím, že až tyto děti vyrostou, nebudou tak předsudečné jako ta současná generace a ty generace, které byly předtím. Právě i tento projekt a podobné projekty tomu pomáhají – je to prostor pro setkávání, poznávání a obohacování se navzájem,” říká k projektu Pavlína Matiová.

Celý online workshop hravou formou představuje tvorbu improvizovaného hudebního nástroje z dostupných materiálů. Mladí diváci navíc skrze písně nahlédnout do romské kultury a díky Etkinovi si osvojí základní anglické výrazy.

Děti a rodiče se mohou zapojit do 10. října, školy a dětské skupiny pak až do 31. října. Workshopy se nesou v duchu „učení hrou“. Jde o nejpřirozenější formu učení, při které si osvojujeme celou řadu dovedností – od motorických tedy fyzických, přes sociální, kognitivní (poznávací) až po emoční nebo kreativní. Při aktivní hře dochází k iteraci, hraní nabízí sociální interakci a dává pocit radosti. Workshopy jsou dostupné na adrese https://postavtesi.cz/

Workshop Postavtesi