Na výjezdu: Fotbalovou bitvu mezi Slavii a Plzní provázela nevraživost rivalů, ale s výtečnou kulisou

13. březen 2023

Fotbalová liga má za sebou velkou zkoušku a to se nebavíme o sportovní stránce. V jednom z nejsledovanějších utkání jarní části v souboji dvou velkých rivalů, Slavie a Plzně, pořadatelé odstranili plot před fanoušky v sektoru pro hosty. A jak to v něm vypadalo posluchačům Radiožurnálu Sport přiblíží v dalším díle seriálu „Na výjezdu“ reportér Jaroslav Plašil.

Před stadionem policejní hlídky na koních, spousta policejních aut, ale všechno v poklidu. Bylo znát, že se lidé na zápas těší. Ochranka pečlivě prohmatá kabát, kalhoty, ale všechno korektní, s pozdravy i přáním hezkého zážitku. Z Plzně dorazilo odhadem tak šest, sedm set fanoušků. Vstupenky se prodávaly v plzeňském fanshopu za 510 korun.

Aktivnější fandové se shlukovali ve spodní části sektoru, v sektoru i spousta žen a rodin s malými dětmi. Občerstvení je posílené, kromě pevného stánku s ochranným pletivem jsou tady dvě výdejová okénka v neprůhledném plotu, zázemí totiž bylo v sousední části tribuny. Všude se dá platit kartou. Vedle stojí i velký kontejner na odpadky. Za poločasovou přestávku je ale složité se při velkém množství fanoušků dostat k okénku.

A této početné návštěvě jsou i malé toalety, o pauze je uvnitř narváno, venku dlouhá fronta. Papírové ubrousky ležely minule volně na radiátoru, což se nezměnilo. Ale to je detail proti velkým a zásadnějším změnám v sektoru.

Už minule zmizely ostré hroty z plotů, v sektoru přibyl stupínek pro spíkra, i když je v nějaké páté šesté řadě odspodu, což není úplně výhodné pro početný výjezd. Plzeňský vyvolávač pokřiků potřebuje mít celý dav nad sebou, aby mohl správně dirigovat snažení fanoušků, takže je hned u hrazení u hřiště – to je také novinka pro tento sledovaný zápas. Místo kovové mříže hlídá prostor několik členů ochranky, pracují s velkým nadhledem, občas se podívají, když přiletí pivo z kelímku, ale celou dobu se snaží být v klidu a nestupňovat napětí.

Utkání provázela hlasitá nevraživost rivalů, ale má výtečnou kulisu i díky aktivnímu plzeňskému sektoru, který zhruba dvacet minut před koncem vypustil kouřové efekty. Jsou to takové malé válečky s knotem umístěné na betonové schody, které po odpočítávání obsluha zapaluje.

Někdo jen trochu popošel, ale necítil jsem, že by se někdo cítil nebezpečně, hodně lidí si barevné kouře fotí, „obsluha" pak ještě zašlapávala místa, takže na schodech zůstával jen šedý popel s malým kolečkem.

Přes porážku to vypadalo, že si plzeňští fandové zápas užili, podle skandování a atmosféry po pozdravu s hráči. Někteří lidé se hecují přes postranní ploty, ale také tady mají muži z ochranky celý zápas nadhled nad situací. Po konci vidím u plotu i vyzbrojené policisty, jeden z nich kamerou natáčí přes mříž dění v sektoru pro hosty.

Policisté také řídí odchod ze stadionu, fanouškům oznamují, že je pustí ze stadionu ve dvacet hodin a čtyřicet minut, tedy nějakých 40 minut po zápase, asi 20 až 25 minut po děkovačce. Lidé musí vydržet dlouhé minuty v celkem těsném prostoru před branou. Za štěkotu psů a doprovodu policie odcházejí hostující fanoušci na vlak z Edenu k hlavnímu nádraží, někteří lidé stejně průvod opouštějí, protože vyráželi po vlastní ose.

autoři: Jaroslav Plašil , rej
Spustit audio

Související