Na přednáškách o inkluzi je znát špatná nálada ve společnosti

3. únor 2018

Inspirace pro inkluzi – tak se jmenuje projekt, který si klade za cíl zvýšit kvalitu vzdělávání prostřednictvím rozvoje a posílení inkluzivního vzdělávání na základních a středních školách. Jednou z aktivit projektu je i realizace jednoho sta přednášek multikulturní výchovy. Koordinátorku projektu Slova 21, Pavlínu Matiovou, oslovila Rena Horváthová:

„Jedná se o čtyři přednášky multikulturní výchovy, tedy o inkluzi Romů a cizinců do společnosti. Chceme dětem z pražských škol otevřít oči, aby se něco dozvěděly o Romech a o cizincích a aby třeba i změnily názor. Naším cílem je oslovit dva tisíce žáků. Od září 2017 jsme jich zatím oslovili kolem 800,“

říká Pavlína Matiová, která hned z kraje přiznává, že v současné době nejsou pro lektora přednášky, zejména ty s cizineckou tématikou, vždy jednoduché:

„Momentálně jsou přednášky o cizincích poměrně zajímavé, protože je tu téma muslimové, uprchlíci, atd. A děti mají docela překvapivé názory. Slyší je i z domova a jsou dost proti muslimské, proto na přednáškách dochází k nečekaným debatám. Většinou ale děti na konci přednášky ten názor změní. Myslím si, že přednášky mají smysl.“

Koordinátorka občas pozoruje mezi žáky základních škol protiromské a proti imigrantské nálady.

Inspirace pro inkluzi

„Například jsem zažila jednoho chlapce z 9. třídy, který byl silně proti muslimský, protiromský, což bylo pro mě, pro Romku, strašně těžký ukočírovat. Naštěstí se to vydařilo a my se rozešli v klidu a bylo to nakonec vlastně fajn.“

Zájem o romskou kulturu

Většinou se ale děti o romskou kulturu zajímají. Nejvíce je překvapuje, že i Romové mají svou vlastní vlajku, literaturu nebo světové umělce.

„Přednášky o Romech probíhají tak, že se děti hodně zajímají a jsou i překvapené tím, jaké mají Romové tradice. Většinou je to pro děti nové, to, co se dozví. Vůbec třeba neví, že existuje romská vlajka, romská hymna, Mezinárodní den Romů apod. Takže je to pro ně dost poučné.“

Školy většinou přednášky a divadelní představení o Romech nebo cizincích odmítají.

„Odezva od těch škol, které se zapojily, je samozřejmě pozitivní a mají zájem o další spolupráci. Což je dobře. Když jsme ale nabízeli přednášky dalším školám, tak přesto, že jsou zdarma a škola se o nic starat nemusí, tak odmítali s tím, že o multikulturní projekty nemají zájem. Zhruba z šedesáti škol mělo zájem patnáct. Já si myslím, že tomu napomáhá nálada ve společnosti.“

autor: Rena Horvátová
Spustit audio