Na pražských Dívčích hradech se od pondělí prohání stádo klisen koně Převalského. Koně jsou lepší než budovy, libují si místní

Praha 5 má čtyři nové obyvatelky – klisny Gruhne, Lanu, Xicaru a Khamiinu. Do dvacetihektarové ohrady na Díích hradech je v pondělí vypustili chovatelé pražské zoo. Stádo tam přivezli z Benešovska, kde má zoologická zahrada svou chovnou stanici.

Klisny mají za sebou asi devadesát kilometrů dlouhou cestu. Zatím je nevidíme, jsou v přepravních boxech, ale už slyšíme kopyta. Bedny a hlavně klisny v nich zaujaly i místní, kteří celou akci pozorují od plotu: „Jsme rádi, že se tady nepostaví něco jiného, nějaké baráky. Koníci jsou určitě lepší než budovy,“ myslí si přihlížející.

Gruhne, Lana, Xicara a Khamiina

Jedna z klisen zkouší výběh opravdu důkladně, protrhla elektrický ohradník. „Každý kůň reagoval po svém. To, že naboural do ohradníku, nepovažuji za velký problém. Konec konců jsme viděli, že to není takový ten klasický drát, ale speciální ohradník z kabelu,“ říká zoologický náměstek Jaroslav Šimek.

Klisny jsou na Dívčích hradech čtyři a je to spíš mezinárodní parta: „Jedna klisna se jmenuje Gruhne, ta pochází z Belgie, Lana je ze zoologické zahrady v Kolíně nad Rýnem, třetí klisna Xicara se narodila v Praze a poslední Khamiina pochází z Natur-Parku Berlín,“ popisuje náměstek Šimek.

Obnova původních druhů a třeba i hříbata

Stádo bude spásat zdejší louky a pomůže tím navrátit původní rostliny i živočichy. „Budeme přestavovat část, kde jsou koně Převalského v zoo, a Praha by je nějakou dobu neměla. To nechceme připustit, a proto jsme využili tuto lokalitu a tento projekt,“ říká ředitel pražské zoologické zahrady Miroslav Bobek.

Výběh pro Koně Převalského na Dívčích hradech

Pokud se bude klisnám dařit, zoo by k nim mohla po čase přidat i hřebce. A dočkat se třeba i hříbat. Návštěvníci budou moci zvířata sledovat ze tří vyhlídek s bezbariérovým přístupem. Jedna z nich je vyvýšená a kromě stáda z ní návštěvníci mohou obdivovat i  jedinečné pražské panorama.

Ani mrkev, ani chleba!

„Největší obavy máme z toho, že se lidé neudrží a budou chtít koně krmit. Opravdu všechny prosím, nedělejte to! Můžete jim způsobit závažné zdravotní potíže nebo i bolestivou smrt,“ upozorňuje Bobek. „Prosím ani kousek chleba, ani mrkev. Nedávejte jim vůbec nic.“

Ohrada bude monitorována pracovníky zoo i kamerovým systémem. Elektrický ohradník uvnitř má koním zamezit, aby se dostali až k plotu.

autoři: Marie Veselá ,
Spustit audio

Související