Musíme řešit i to, aby se rodiče nebáli mít děti, upozorňuje sociolog Prokop

22. březen 2023

Česká společnost dál stárne, počet i podíl lidí nad 65 let loni rostl, uvádí data Českého statistického úřadu. Takové informace jsou určitě zajímavé i pro debatu o důchodové reformě. „V 50. a 60. letech bude systém živen odvody dětí, které se narodí dnes. A musíme řešit, aby se rodiče nebáli mít děti, což závisí i na dostupnosti služeb, jak jsou školky a dětské skupiny,“ nastiňuje sociolog Daniel Prokop. Poslechněte si celý rozhovor.

Projekt Česko 2022: Život k nezaplacení pokračuje v roce 2023 jako Život k nezaplacení. Staví na sociologických datech, která exkluzivně pro Český rozhlas sebrala a ve spolupráci s datovými novináři serveru iROZHLAS.cz analyzovala společnost PAQ Research.

Výsledky průzkumu i závěry, které z nich vyplývají, najdete na webu iROZHLAS.cz/zivot.

Život k nezaplacení (logo)
autoři: Jan Pokorný , Daniel Prokop , prh
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová