Momenty Dobrého dne Radiožurnálu. To nejlepší z víkendového charitativního maratonu

Spojování generací a setkávání s idoly. Dobrý den Radiožurnálu za víkend vynesl nadacím přes milion korun

Vysílací maraton spojování lidí napříč generacemi – to byl víkendový projekt Dobrý den Radiožurnálu, kdy jsme vysílali 24 hodin nepřetržitě. Zatím se vybralo víc než milion a půl korun, výtěžek půjde rovným dílem mezi organizace, které pomáhají mladým lidem, kteří to při startu do života mají těžší a náročnější než jejich vrstevníci.

„Dobrý den Radiožurnálu,“ zdravil v sobotu ráno generální ředitel ČRo René Zavoral. Ve foyer divadla Jatka 78 v pražských Holešovicích čekal na začátek charitativního vysílacího maratonu.

Čtěte také

„Budeme spojovat tři generace. Spojíme generaci, o které se dnes celý den budeme bavit, generaci Z, která je opravdu atakována mnoha problémy. Ale on je to problém pro jejich rodiče, to je další generaci. Je to problém i pro jejich prarodiče, to je další generace,“ nastiňoval ředitel, proč se rozhlas vydal vysílat ven.

Všichni společně

V deset hodin dopoledne moderátoři odstartovali vysílání. „Všichni nadšeni a všichni společně, protože to je to nejdůležitější slovo, které charakterizuje dnešní den,“ začala Lucie Výborná. „Jsme nadšeni, že máme před sebou 24hodinový, nejdelší charitativní maraton v dějinách Českého rozhlasu, v němž zvítězí dobro,“ doplnil ji moderátor Jan Pokorný.

Každou hodinu se na pódiu u mikrofonu střídali moderátoři, hudebníci i zástupci charitativních organizací. Jednou z nich byla i Monika Granja, ředitelka nadace Olgy Havlové. „Jednak tradičně pomáháme zakoupit potřebné zdravotnické pomůcky, pokud je to mladý člověk s jakýmkoli zdravotním znevýhodněním, anebo poskytujeme stipendia ke studiu na středních a vysokých školách,“ přibližovala činnost nadace.

Projekt Dobrý den Radiožurnálu splnil přání třeba influencerovi Martinu „Mikýři“ Mikyskovi, když se na pódiu potkal s moderátorkou Michaelou van Erne. „Protože jsem trávil hodně let na chalupě a tam jsme měli vždy zapnuté rádio, slyšel jsem vaše jméno třeba šedesátkrát za prázdniny a byla jste pro mě opravdu mytologická bytost. Toto je pro mě opravdu setkání s bohem,“ líčil Mikýř.

Čtěte také

Před sálem zřídil Radiožurnál call centrum. Po celou dobu vysílání se lidé mohli zeptat, jak přispět, nebo si jen tak popovídat. Překvapení byli, že telefony zvedaly i známé osobnosti, například Jakub Voráček.

V neděli ráno vybraná částka překonala milion korun, do konce akce přibylo ještě 300 tisíc korun. Hlavou projektu byl ředitel zpravodajství Českého rozhlasu Ondřej Suchan, který jej hned po skončení zhodnotil. „Za těch 24 hodin jsme slyšeli strašně moc silných příběhů, strašně moc důležitých vět. Sdělit bych chtěl obrovské poděkování, protože opravdu všichni tady vystupovali bez nároku na honorář,“ uzavíral Suchan.

Sbírka ale ještě neskončila. Lidé do ní mohou dál přispívat až do Velikonočního pondělí.

Dobrý den Radiožurnálu

Unikátní projekt spojující dárce, nadační fondy, sbírkové projekty i charitativní organizace. Lidi, kteří pomáhají, a ty, jež právě teď pomoc potřebují.

Během 24 hodin speciálního vysílání z pražských Jatek 78 se ve studiu vystřídaly desítky hostů, to vše za doprovodu hudebních hvězd. Představil se třeba Zdeněk Svěrák, Mikýř, Aneta Langerová, Mirai, Lucie Bílá, Xindl X, Jelen, Pokáč, Lukefry, Jakub Voráček nebo manželé Vlčkovi.

Součástí projektu je sbírka, jejíž výtěžek půjde na dvanáct charitativních organizací a jejich projekty podporující mladé lidi, kteří mají start do života složitější než ostatní.

Všechny reportáže o jednotlivých organizacích si můžete přečíst a poslechnout ZDE. Přispět můžete ZDE.

autoři: Eva Soukeníková , jkh
Spustit audio

    Související

    Více z pořadu

    E-shop Českého rozhlasu

    Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

    Jan Rosák, moderátor

    slovo_nad_zlato.jpg

    Slovo nad zlato

    Koupit

    Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.