Momenty Dobrého dne Radiožurnálu. To nejlepší z víkendového charitativního maratonu
Nebýt v pohodě je v pohodě, hlásá studentka plátěnkou. Naráží na nepochopení duševního zdraví u starších lidí
Dobrý den Radiožurnálu byl 24hodinový živě vysílaný charitativní maraton na podporu mladých lidí, kteří mají start do života trochu složitější než jiní. Vysílání jsme věnovali problémům generace Z a své síly na jevišti pražského divadla Jatka 78 spojily desítky muzikantů, neziskových organizací a dalších hostů. Moderátoři Daniel Stach a Lucie Výborná zpovídali třeba studentku královéhradeckého gymnázia a stážistku Akademie věd, laureátku ceny Jana Opletala Soňu Kleinerovou.
„Chtěla bych inspirovat lidi k tomu, aby vykračovali z komfortní zóny. Ať jsou to introverti, kteří někomu na ulici řeknou, že mu to sluší, nebo že si vyčistí zuby místo pravou rukou levou, protože to je nestandardní a nemůžou u toho být na mobilu. Jsou to malé věci, které dělají velké věci,“ myslí si Soňa Kleinerová, která inspiraci šíří jako ambasadorka studentského projektu Kamdu.
Držitelka ceny Jana Opletala také stojí za vznikem vzdělávací konference Gen Z media summit, zároveň na Gymnáziu Boženy Němcové v Hradci Králové založila Gybonoviny.
Čtěte také
„Každá škola má nějaký časopis, taky jsem si jeden založila. Hrozně mi chybělo sdílení mezi sebou, protože každý má nějaké life hacky, které se hodí. Tak jsem uspořádala tuto konferenci. Bavili jsme se tam o stříhacích nástrojích na reelska i o tom, jak jednotlivé redakce fungují, jak fungují časopisecké soutěže a tak,“ přiblížila, o čem se generace Z baví.
Kromě vedení studentského časopisu plánuje obchod s plátěnkami, organizovat vánoční pečení a učí se švédsky. „Ale jen na Duolingu,“ podotkla. Dá se to vše stihnout? „Rozhodně se to stihnout dá. K tomu osm hodin denně spánku, 10 tisíc kroků denně. To všechno je k tomu za mě povinnost,“ nešetří se.
Do toho se věnuje izolaci buněčných plazmidů. „Určitě někdo z vás hrál úplně základní deskovku, ke které se dají dokoupit kartičky a figurky navíc. K tomu bych částečně přirovnala plazmidy v buňce – prostě to navíc. To mi přijde hrozně cool, dělá to věci speciální,“ vylíčila Soňa Kleinerová svůj obor bádání, který ji vede na sever Evropy.
Being not OK is OK
Co podle ní nejvíc trápí generaci Z – nebo ji samotnou? „To je dost dobrá otázka. S čím se nejčastěji setkávám, je to, jak se na duševní zdraví a tyto problémy koukají skrz prsty starší lidé, že to zahodí: hele, tak se běž vybrečet,“ poukázala na nepochopení.
Snaží se proto veřejně signalizovat jiné možné odpovědi. „Já jsem si kvůli tomu začala zakládat takový nový projekt. Je to o plátěných taškách, kde jsou grafiky ohledně duševního zdraví, aby to nebylo takové stigma,“ představila médium, kterým vysílá zprávu Being not OK is OK - Nebýt v pohodě je v pohodě.
Související
-
Dobrý den Radiožurnálu. 24 hodin charitativního vysílání s desítkami hostů a hudebních hvězd
Představil se třeba Zdeněk Svěrák, Mikýř, Aneta Langerová, Mirai, Lucie Bílá, Xindl X, Jelen, Pokáč, Lukefry, Jakub Voráček nebo manželé Vlčkovi.
-
Člověk má přirozeně touhu sdílet a dávat. Ctnosti se můžeme naučit, popisuje filozofka Matějčková
„Je-li i darování ctnost, tak ctnost je něco, co se můžeme naučit a co se zároveň může překlopit v nějaký dar pro nás,” vysvětluje filozofka Tereza Matějčková.
-
„Pasta“ dává nadaci 500 dolarů za bod. Já dával 1000, ale bodů jsem měl polovinu, směje se Voráček
Bývalý hokejista Jakub Voráček se svou sestrou spoluzaložil Nadaci Jakuba Voráčka. Prostřednictvím nadace podporuje pacienty s roztroušenou sklerózou.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.