Molekulární biolog Petr Svoboda o tom, jak probouzení ribonukleové kyseliny pomůže s léčbou chřipky

27. duben 2015

Jak a proč je dobré probudit spící ribonukleovou kyselinu? Proč to umí hmyz a my ne? Jak by to mohlo pomoci při léčbě chřipky nebo rýmy? Jak brzdit falešné naděje, ohledně vývoje nových léků?

Hostem Studia Leonardo je molekulární biolog Petr Svoboda. Moderuje Martina Mašková.

Doc. Mgr. Petr Svoboda Ph.D. působí na Ústavu molekulární genetiky AV ČR. Vystudoval molekulární biologii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. Titul Ph.D. získal na Pensylvánské universitě v roce 2002. Do roku 2007 působil v švýcarské Basileji na Friedrich Miescher Institute. Od té doby vede oddělení epigenetických regulací v Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR. Na svůj výzkum myších vajíček získal prestižní grant Evropské výzkumné rady. V roce 2014 získal Cenu Neuron pro mladé vědce v oboru medicína. Inicioval vznik veřejné laboratoře Bioskop (bioskop.cz), které se snaží v dětech vzbudit zájem o vědu.


autor: mam
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.