Moderní mobily rozhodně nenabíjejte přes noc. Škodí to baterii
Určitě jste už slyšeli radu, že mobilní telefon je potřeba vždy úplně vybít a pak nabít na sto procent, jinak se zmenší kapacita baterie. To je sice pravdivé tvrzení, ale platí pouze pro starší typ takzvaných nikl-kadmiových akumulátorů.
V novějších bateriích nahradilo nikl lithium. Tyto akumulátory už se samovolně nevybíjejí a mají podstatně delší životnost než jejich předchůdci, navíc se u nich nevyskytuje „paměťový efekt“. Plné dobití jim ale na rozdíl od nikl-kadmiových baterií nesvědčí, píše server Ekolist.cz.
Důvod je prostý. Čím více celých cyklů baterie absolvuje – tedy nabití z nuly na sto – tím rychleji se přiblíží ke konci své životnosti. Ideální proto je dobíjet mobil několikrát v průběhu celého dne a držet kapacitu mezi 20 až 90 procenty.
Lithiovým bateriím obecně škodí extrémy, ať už časté úplné vybíjení nebo naopak „přebíjení“.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Novinář Wollner omluvu nevysoudil. Tvrzení o šikaně a ‚mňoukání‘ mají podle soudu pravdivý základ
-
Český rozhlas a Česká televize vyhlásily výstražnou stávku. Projeví se také ve vysílání
-
Svobodu projevu máme, bezbřehá by být neměla, myslí si většina Čechů. Souhlasí s omezeními kvůli bezpečnosti
-
Služebním vozem do Dánska na MS v hokeji a řízení dvou aut naráz. Co předcházelo konci šéfa vyhlášené školy