Mistryně světa v raftingu Anna Kašparová: Na vodě je potřeba získat spoustu zkušeností a rozhodně si nehrát na hrdinu
Ke středečnímu povídání v pořadu Na place s Ladislavem Hamplem usedla česká rafterka Anna Kašparová. Profesí učitelka ze základní školy na nedávném mistrovství světa v Bosně a Hercegovině společně s reprezentačními kolegyněmi obhájila zlatou medaili. Jde rafting provozovat profesionálně? Co je součástí přípravy úspěšné rafterky? Co jí vadí u amatérských vodáků, kteří nerespektují zásady chování na vodě? Poslechněte si rozhovor.
Jak těžké bylo mistrovství světa v Bosně a Hercegovině?
Těžké to bylo z několika důvodů. Moc jsme si společně nezatrénovali, protože jako členky reprezentačního týmu jsme rozprostřené po celé republice. Také se náš tým ohradil proti původnímu plánu, že na akci budou startovat Rusové. Po určitém tlaku i ostatních federací se nakonec povedlo jejich start vyloučit.
Čtěte také
Je rafting nebezpečným sportem?
Hrozně záleží na tom, jakou dovednost máte. Spousta českých řek v létě nemá takovou sílu, protože je v nich nedostatek vody, ale pro změnu na jaře to může být právě naopak. Musíte mít i potřebné vybavení, díky kterému můžete čelit potenciálnímu nebezpečí. Je potřeba získat spoustu zkušeností a rozhodně si nehrát na hrdinu. Nepochopím, že si někdo na sjíždění vody nevezme vestu.
Omezujete se primárně na trénink v tuzemských podmínkách?
Snažíme se vyjíždět třeba i do Rakouska, ale je to finančně náročná záležitost, takže tak často v zahraničí nejsme.
Proč je v Česku vodáctví velkým fenoménem?
Myslím si, že Češi vždy byli velkými příznivci pohybu v přírodě. Rozvoj turismu na vodě je pro nás hodně specifický a počátky to bude mít klidně už u trampingu. V určitých chvílích to začíná být i děsivé, když člověk vidí, kolik lidí se na řece pohybuje.
Jak je na raftu důležitá souhra? Které disciplíny jsou divácky nejoblíbenější? Poslechněte si celý rozhovor.
Související
-
Hokejista Viktor Hübl: V Litvínově si titul přál každý. Těší mě, že jsem měl možnost být u toho
Jaká byla černožlutá pohádka v roce 2015? Proč Viktor Hübl nikdy neokusil zahraniční ligu? Doceňuje už nyní svoje individuální rekordy v počtu kanadských bodů?
-
Fotbalistka Kateřina Svitková: Před odchodem do West Hamu jsem chtěla uspět se Slavií v Lize mistrů
Jak opora české fotbalové reprezentace vzpomíná na angažmá ve Viktorii Plzeň? Jak si momentálně užívá působení v Anglii? Poslechněte si příběh fotbalistky Kateřiny Svitkové
-
Bývalý fotbalista Radek Hochmeister: Z ligových štací nejraději vzpomínám na titul s Libercem
Co dělá bývalý prvoligový fotbalista po skončení profesionální kariéry? Je lehčí vystoupit na hřišti anebo s kytarou v ruce na jevišti? Kde se mu hrálo nejlépe?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.