Miroslav Toman: Zastropování odmítám. Podpořme malé zemědělce, nelikvidujme velké

Prezident Potravinářské komory Miroslav Toman je kandidátem na post ministra zemědělství ve vládě Andreje Babiše. Navrhla ho sociální demokracie. Názorově má blízko i k prezidentu Miloši Zemanovi. Jaké jsou jeho priority v zemědělství?

„S panem předsedou Hamáčkem jsem se domluvil, že při vhodné příležitosti jsem připraven vstoupit do sociální demokracie,“ vysvětluje s tím, že s ČSSD spolupracuje dlouhé roky, a pokud se strana bude vyvíjet správným směrem, tak nemá problém tam vstoupit.

Potvrzuje také, že mu nevadí, že by případná Babišova vláda byla podpořena komunisty. Právě ti ale přišli s podmínkou zdanění církevních restitucí, ani s tím Toman problém nemá.

V roli ministra zemědělství by se rád zaměřil na čtyři základní priority, jako je sucho, společná zemědělská politika, lesy a potraviny. Ohledně sucha je pak třeba se bavit o zadržení vody v krajině, revitalizaci vodních toků, budování mokřadů. „To vše je základ pro krajinu,“ vyzdvihuje.

Česká republika je členským státem, kterému budou z EU nejvíce kráceny finanční prostředky na rozvoj venkova.


Miroslav Toman

Čeští zemědělci by měli dostat v letech 2021 až 2027 přes 150 miliard korun z evropských fondů, což je o pět procent méně, než tomu bylo v minulosti. Evropská komise navrhuje limity pro přímé platby, dotace by tak měly dosáhnout na malé a střední zemědělce.

„Zastropování jednoznačně odmítám, nechci rozdělovat podniky na malé, velké, střední…,“ říká s tím, že nelze postihovat velké podniky, které v převážné míře zabezpečují živočišnou výrobu. „Podpořme ty malé, ale neomezujme velké podniky,“ dodává.

autoři: Marie Bastlová , prh

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.