Ministerstvo zemědělství obhajuje zastaralé systémy. Chce levné potraviny, ne únosnou produkci, myslí si zemědělec
Ve sněmovně se blíží bitva o zákaz klecových chovů. Čtyři miliony slepic žijí v Česku v drátěných klecích, které jim neumožňují ani roztáhnout křídla. Ochranáři upozorňují na nevyhovující podmínky, zemědělci mají obavy z velkých investic a levných vajec ze zahraničí. Místopředseda asociace soukromých zemědělců Jan Štefl popisuje praxi.
Skupina poslanců chce tento způsob chovu u nás zakázat od roku 2027. V té době skončí životnost větších a komfortních klecí, které si zemědělci povinně pořídili. Sněmovna je ohledně klecových chovů rozpolcená, jednotný názor na zákaz nemají poslanci vládní koalice ani opozičních stran.
Premiér Andrej Babiš zákaz opatrně podpořil: „Principiálně jsem slíbil, že návrh zákazu podpořím. Je ale potřeba mít jistotu, že zemědělci dostanou peníze za zmařenou investici.“ Proti je ministr zemědělství za ČSSD Miroslav Toman.
Problém nejsou klece, ale lidé
Místopředseda asociace soukromých zemědělců Jan Štefl nevnímá současný stav jako problém samotných klecí, ale přístupu jejich provozovatelů: „Chovy dnes používají obohacené klece, které umožňují lepší pohyb slepic. Mají vymezené sektory na odpočinek, snášení nebo krmení. Záleží ale na tom, jak s prostorem nakládají lidé, kteří ho obsluhují.“
Čtěte také
Fakt, že fungují obohacené klecové systémy, považuje za selhání koncepční práce ministerstva zemědělství. „Stále obhajuje staré systémy zemědělské výroby s argumentem, že zemědělství je tu proto, aby vyrábělo dostatek levných potravin. Ale v jiných zemích hledají spíše varianty, jak dělat zemědělskou produkci únosnou pro společnost.“
Zastaralé je nejjednodušší
Jako příklad uvádí rok 2012, kdy Evropa plošně zakázala chov zvířat v klecových systémech. „Kromě té obohacené ale nabízejí i další varianty, třeba voliérové chovy. Zatímco jiné státy se na zákaz klecových chovů předem připravily, dělaly systémy i dotační politiku, aby podstatná část chovatelů pracovala v jiných systémech, Česká republika si vybrala nejjednodušší způsob: podpořila obohacené klece, což už v té době byl zastaralý systém.“
Kupovat příběh
Ministerstvo zemědělství mělo podle Štefla dávno modelovat systémy a dotačně i mediálně podporovat jiné systémy. „Zákaz chovu je moc rychlý, ušitý horkou jehlou a chybí programy a modely, jak pracovat s veřejností, aby přechod byl plynulý.“
Za správnou cestu považuje i přístup samotných zákazníků, kteří vejce kupují: „Měli bychom jim nabídnout a propagovat příběh chovu slepic nebo vajec, za který budou ochotni zaplatit. Společnost by měla různé přístupy vnímat a rozlišovat,“ uzavírá.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka