Miláno a Cortina d'Ampezzo 2026. Poslechněte si seriál Radiožurnálu rok před zahájením zimní olympiády
Hokejová cestovatelka Pejzlová se usídlila poblíž dějiště olympiády. Vedle krásy Alp obdivuje záhady neurovědy
Přesně rok a den nás dělí od začátku olympijských her. Na první pohled se to může zdát jako dlouhá doba, řada sportovkyň a sportovců už ale na zimní hry v Miláně a Cortině intenzivně trénuje. V časosběrném projektu Olympijský rok sledujeme i přípravu hokejistky Michaely Pejzlové, z jejíchž úst neuslyšíte jen o hokeji, byť o ten půjde především. Budeme zjišťovat i to, jaké mají hokejistky podmínky v zahraničí nebo jak se dá skloubit škola s profesionální kariérou.
„Já jsem začínala v Pardubicích v nějakých čtyřech, pěti letech. Viděla jsem hokej v televizi a řekla jsem si, že jednou budu hokejistka. Takže mi to naši dovolili,“ popisuje svou cestu hokejová útočnice Michaela Pejzlová. „V Pardubicích jsem hrála s kluky až do mladšího dorostu, pak už mi to nebylo umožněné, takže cesta vedla do Ameriky, abych mohla studovat a hrát. Tenkrát se tady vůbec nedal skloubit hokej a škola na úrovni, takže cesta vedla do Ameriky,“ pokračuje.
Čtěte také
Přes Kanadu, návrat na vysokou školu do Spojených států a čtyři roky ve finské lize ji kariéra zavedla do Švýcarska. Prvním rokem hraje za tým Ambri-Piotta, kde mimo jiné v mužské sekci působí také Dominik Kubalík. „Hrajeme na jiných zimácích, takže to není tak propojené,“ upřesňuje Pejzlová.
„Mně se tam hrozně líbí: je to kousek od Itálie, takže nádherná příroda, je to v Alpách. Co se týče těchto věcí, je to asi nejhezčí místo, kde jsem kdy byla. Tým je skvělý, je to hodně profesionální, což je tady v Evropě super,“ dodává spokojená útočnice ve službách Ambri-Piotta.
Nabitý rok
Vrcholy sezóny pro ni představují play-off švýcarské ligy a pak hlavně domácí mistrovství světa, které v dubnu hostí České Budějovice. Pejzlová přitom patří mezi zkušené reprezentantky, na světovém šampionátu startovala sedmkrát.
Čtěte také
Národní barvy hájila i na minulých zimních olympijských hrách, kde české hokejistky debutovaly. „Je to sen tady být, je to čest hrát za ČR a dělat historii pro ženský hokej, být tady poprvé,“ řekla Pejzlová v roce 2022 našemu reportérovi přímo v Pekingu, kde dvakrát skórovala, jednou i v nakonec prohraném čtvrtfinále s později stříbrnými Američankami.
V našem seriálu Olympijský rok ale neuslyšíte z úst Michaely Pejzlové jen o hokeji, byť o ten půjde především. Budeme zjišťovat i to, jaké jsou podmínky v zahraničí nebo jak se dá skloubit škola s profesionální kariérou. Sedmadvacetiletá rodačka z Pardubic totiž právě dokončuje studium neurovědy.
„Na různé neurologické nemoci ještě není úplně léčba. Tak se mi líbilo, že se to pořád zkoumá, každý den jsou tam nové věci,“ popisuje Michaela Pejzlová na úvod projektu Olympijský rok, který bude její cestu na italské olympijské hry každý měsíc podrobněji sledovat.
Související
-
Zimní olympijské hry v roce 2026 bude hostit Itálie. Poprvé v historii uspěla kandidatura dvou měst
V pondělním hlasování Mezinárodního olympijského výboru bylo rozhodnuto o dalším pořadateli zimních olympijských her. Více hlasů dostala italská dvojice Milán-Cortina před švédskou Stockholm-Åre.
-
Český rozhlas nabídne olympijské hry až do roku 2032, pokryje je i Radiožurnál Sport
Český rozhlas je jediným rádiem v Česku, které získalo vysílací práva na olympijské hry pro období 2026-2032.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.