Miláno a Cortina d'Ampezzo 2026. Poslechněte si seriál Radiožurnálu rok před zahájením zimní olympiády
„Chci odejít jako člověk, který se nemusí za nic stydět.“ Biatlonista Michal Krčmář má o úspěchu jasno
Přesně za rok začne v Itálii zimní olympiáda. Co je důležitější – olympijské medaile, nebo třeba charakter? Taky nad tím se zamýšlí další z osobností časosběrného projektu Olympijský rok. V něm naši sportovní redaktoři sledují nejenom sportovní přípravu, ale také soukromý život několika českých reprezentantů a reprezentantek. Mezi nimi také jednoho olympijského medailisty, biatlonisty Michala Krčmáře. Ten získal stříbrnou medaili už na ZOH v Koreji v roce 2018.
„Furt se mě to dotýká, nejsem vůči tomu ledový. Je to prostě strašně fajn vzpomínka. Asi to ve mně už bude navždycky,“ říká Michal Krčmář.
Čtěte také
„Já si pamatuji, jaká tam byla ohromná zima. Čekal jsem na tebe. Než jsem se dočkal, tak jsem asi pět nebo deset minut v přímém přenosu reportoval to, jak čekám. A pak jsem se dočkal a stálo to za to,“ vzpomíná redaktor Radiožurnálu Jan Suchan. „I pro mě, byť jsem neměl olympijské stříbro, to bylo jedna z nejsilnějších emocí, kterou jsem zažil při své práci,“ dodává.
„Není nic příjemnějšího než slyšet, že váš úspěch vyvolá nějakou emoci v lidech, kterých se to úplně osobně netýká,“ komentuje jeho slova Michal Krčmář.
Limitující povaha
Vyvolávat emoce, to biatlonista Krčmář umí i fanděním Spartě nebo kritikou fotbalisty van Burena za slova, že hattrick oslaví při týmové večeři pár pivy, ale taky dalšími rozhovory po závodech. Ať už se povedly, nebo nepovedly.
Čtěte také
Těch nepodařených závodů zažil Michal Krčmář určitě víc, než by si přál. A zase by mohlo být větší množství těch vyvedených. Vždyť od olympijského stříbra stál na stupních vítězů po elitních závodech jen jednou, se smíšenou štafetou na mistrovství světa.
Přitom pro úspěch dělá maximum. Je příkladným profesionálem, který přemýšlí nad každým detailem. „Úplně na rovinu řeknu, že moje povaha mě v tomto trošičku limituje. Vím to o sobě, ale já bych to neměnil,“ říká Krčmář.
Odejít jako gentleman
Čtěte také
„Když skončil Roger Federer, tak jsem říkal, že odchází obrovský sportovec, legenda sportu, ale zároveň z toho odchází jako ještě mnohem lepší člověk, gentleman,“ zamýšlí se.
„Když odejdu, nechci odejít jenom s tím, že jsem zanechal nějaké výsledky, ale že jsem odešel jako člověk, který se nemusí za nic stydět a který sportu dal i něco navíc než jenom časomíru sestřelení terče,“ dodává.
Jak pozná Michala Krčmáře posluchačstvo Radiožurnálu a Radiožurnálu Sport při Olympijském roku? „Chtěl bych, aby z toho bylo poznat, že i my sportovci jsme normální lidi. Doufám, že to bude co nejvíc zajímavé a lidi to bude bavit. Těším se na to,“ usmívá se Michal Krčmář, kterého nebudeme sledovat jen při biatlonových závodech nebo trénincích, ale zblízka uslyšíte také o jeho rodině nebo fotbalové vášni.
Související
-
Zimní olympijské hry v roce 2026 bude hostit Itálie. Poprvé v historii uspěla kandidatura dvou měst
V pondělním hlasování Mezinárodního olympijského výboru bylo rozhodnuto o dalším pořadateli zimních olympijských her. Více hlasů dostala italská dvojice Milán-Cortina před švédskou Stockholm-Åre.
-
Český rozhlas nabídne olympijské hry až do roku 2032, pokryje je i Radiožurnál Sport
Český rozhlas je jediným rádiem v Česku, které získalo vysílací práva na olympijské hry pro období 2026-2032.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.