Medvěd na Slovensku zabil člověka. Spíše než střílení šelem pomůže změna chování turistů
Slovenská obec Liptovská Lužná má ve znaku medvěda stejně jako řada dalších. A minulý týden se stala místem, kde poprvé za posledních sto let na Slovensku medvěd zabil člověka. Opět to oživilo spory mezi lesníky a ochránci přírody o to, jak k medvědům přistupovat.
Raději dělat rámus
Starosta Liptovské Lužné Albín Husarčík medvěda nikdy nepotkal a stejně jako většina obyvatel se toho prý ani neobával. Teď se situace změnila.
Čtěte také
Lesníci v tom mají jasno: medvědi jsou podle nich na Slovensku přemnožení. V celé zemi jich žije zhruba 2760. Vedoucí lesní správy v Nízkých Tatrách Ján Vrbenský tvrdí, že odstřel by se měl týkat ročního přírůstku, což je zhruba dvě stě medvědů.
Šéf zásahového týmu proti medvědům Jaroslav Slašťan ale doporučuje spíš změnu chování: „Lidi se musí naučit, jak se mají chovat na území s výskytem medvědů. Dbát na to, aby je medvěd stihl identifikovat. Když zjistí, že jde o člověka, rychle se vzdálí.“
Opatrně a ve skupině
Dominantnější než spor lesníků a ochranářů jsou stále častější rady pro turisty a návštěvníky slovenských lesů. A ty říkají hlavně to, aby byli lidé v horách opatrní, raději ve skupině než sami a raději hlučnější než v tichosti, aby je šelma včas zaregistrovala a vzdálila se.
Související
-
Ve Vysokých Tatrách řádí kontejneroví medvědi. Kvůli chlupatým potížistům vznikla speciální hlídka
Medvěd kontejnerový představuje pro tatranské podhorské vesnice riziko, protože časem ztrácí schopnost lovit a chodí pouze na odpadky. A tak vznikla medvědí hlídka.
-
Vysoké Tatry v tak vážné situaci ještě nebyly, varuje samospráva před přemnoženými medvědy
Primátor Vysokých Tater Ján Mokoš oznámil, že by uvítal regulaci počtu zmíněné chráněné šelmy. Tatry jsou oblíbeným cílem také českých turistů.