Mapa paměti Romů v Americe představuje místa spojená s historií Romů v Severní i Jižní Americe
Delegace obhájců lidských práv Romů z pěti zemí Severní a Jižní Ameriky navštívila od 1. do 11. srpna Polsko a Česko. Hlavním důvodem jejího příjezdu bylo 80. výročí vyvraždění takzvaného „cikánského tábora“ v Osvětimi-Březince. Během své cesty delegace představila i projekt Mapa paměti Romů v Americe, který ukazuje místa spojená s životem Romů v Severní a Jižní Americe. Na mapě je zatím popsáno 29 míst a jejich počet se bude dále rozšiřovat. Více zjišťovala Jana Šustová.
Skupinu zaoceánských Romů provázel po místech spojených s romskou historií v Česku a Polsku Claude Cahn, úředník kanceláře pro lidská práva OSN v Ženevě.
„My jsme tady byli na dva týdny na misi v Polsku v Osvětimi a v Krakově u příležitosti 80. výročí romského holocaustu. V Polsku byla řada událostí. A protože je to daleko od Ameriky, pokračovali jsme do Česka, abychom se seznámili se zdejší situací.“
Delegace byla opravdu pestrá.
„My jsme skupina sedmi romských lidskoprávních aktivistů z pěti různých zemí Ameriky – z Brazílie, Argentiny, Kolumbie, Spojených států a Kanady. Byli jsme v Polsku a pak jsme přijeli sem, byli jsme v Brně v Muzeu romské kultury, pak jsme navštívili dva komunitní projekty v Brně – komunitní centrum Drom a také Káznice. Pak jsme byli v koncentračním táboře v Hodoníně u Kunštátu, teď jsme v Praze a zítra pojedeme do Let u Písku.“
V Praze delegace představila Mapu paměti Romů pro Ameriku. Myšlenka na její vytvoření vznikla na loňském setkání Romů a odborníků v Kostarice.
„Každý může posílat informace o konkrétním veřejném místě v různých částech Ameriky, aby se šířily informace a znalosti o existenci Romů na obou amerických kontinentech. Takže jsme v březnu tohoto roku publikovali prvních 29 míst na mapě v deseti nebo dvanácti různých zemích Ameriky. Každý může posílat jakékoliv informace o místech důležitých pro Romy – hřbitovy, sochy, čtvrti, vrchy, kde žili Romové, domy, kde žily nebo se narodily důležité osobnosti.“
Na mapě se podílí řada romských neziskových organizací a také čtyři akademické instituce.
„Univerzita Gonzaga ve Washingtonu, Akademie věd v Česku tady v Praze, univerzita v Buenos Aires v Argentině a univerzita San Paolo v Brazílii. Celý projekt je umístěn na síti univerzity Gonzaga ve Washingtonu.“
Za českou Akademii věd s projektem Mapa paměti Romů v Americe spolupracuje etnograf Martin Fotta, který je odborníkem na Romy v Brazílii.
„Tato mapa se nazývá Romská paměťová mapa pro Ameriku nebo Mapa romských vzpomínek v Americe a jejím smyslem je zachytit a označit místa, která jsou spojená s romskou komunitou a která jsou důležitá pro romské komunity žijící v Latinské a Severní Americe. Je to crowdsourcovaná mapa, to znamená, že my jsme oslovili přes různé semináře, setkání, e-maily atd. zástupce romských komunit v různých zemích Severní a Jižní Ameriky, kteří nám potom začali postupně zasílat místa anebo návrhy na místa. Jsou to místa, která pokrývají celou historii migrace Romů do Severní a Jižní Ameriky. Je tam například označená čtvrť, která se jmenuje Mouraria ve městě Salvador v Brazílii ve státě Bahia, kde byli Romové usazení. To byli vyhnanci, kteří se tam usazovali na začátku 18. století. Anebo je tam v Brazílii označené místo ze začátku 20. století, kde místní pistolníci na povel guvernéra státu Piauí vystříleli karavanu Romů. Takže to jsou takováto různá místa, kterými vytváříme alternativní mapu amerického kontinentu.“
Související
-
Mapa paměti Romů má zviditelnit přítomnost a historii romské komunity v Americe
Mapa paměti Romů zachycuje místa, která jsou důležitá pro romské komunity žijící v daných zemích. Snahou autorů je zviditelnit historii romské komunity v Americe.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka