Mammografie a radiační zatížení
Mamografie je jednou z metod, jak zjistit začínající nádor prsu u žen. Mezi odborníky se vedly diskuse o tom, zda lehké radiační zatížení, které ženy během vyšetření podstoupí, není pro ně rizikem. Docent Luboš Petruželka, vedoucí Onkologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze říká, že poslední studie ukázaly mamografický screening jako vhodnou prevenci nádorových onemocnění nejen u žen ve věku přes padesát let, ale i u mladších.
Petružalka: Screening byl experty přijat jako metoda, která jednoznačně zvyšuje záchyt karcinomu prsu v časných stádiích a dlouhodobě snižuje i mortalitu na toto onemocnění. Je definovaná skupina žen od 45, ve Spojených státech od 40 let věku, kde screeningová mammografie by se měla provádět a riziko radiace při použití moderních přístrojů je zanedbatelné ve srovnání s rizikem radiačně indukované nemoci. Předpokladem zavedení screeningu u nás je vytvoření pracovišť, která budou splňovat technické podmínky, používat mammografy na úrovni, kde je riziko radiační zátěže minimální.
Zmínil jste se o tom, že screening je vhodný pro ženy starší 45, respektive 40 let. Jaké se používají preventivní metody u žen mladších?
Petružalka: U mladších žen se dává přednost jiným metodám, například nukleární magnetické rezonanci, sonografii, ale i v těchto případech je mammografie moderními přístroji možná. Má to však své limitace, proto se toto vyšetření týká spíše skupiny žen ve věku od 40 let výše.