Mám zkušenosti, věřím si a jsem opatrnější, říká Eva Samková, nová mistryně světa ve snowboardcrossu

15. únor 2019

Vyhrála kvalifikaci, čtvrtfinále, semifinále i finále. Eva Samková je mistryní světa ve snowboardcrossu. Přesto dnes o svém vítězném závodu v Utahu říká: „Vůbec mi nepřijde, že to bylo mistrovství světa. Celý den, kdy jsem jela, byla velká pohoda.“

Když se postaví na prkno, je neporazitelná. A přestože někdy na startu zaváhá, obvykle to pak na svahu dožene. „Jsem trochu těžší, takže to jede rychleji,“ směje se. „Navíc mám dobrého trenéra, který mi radí, co dělat, abych byla nejrychlejší,“ popisuje Eva Samková v rozhovoru s Petrem Králem.

Eva Samková je trojnásobnou juniorskou mistryní světa, vítězkou univerziády, celkovou královnou Světového poháru a v první řadě olympijskou vítězkou ze Soči 2014. Vloni v Pchjongčchangu přidala bronz.

Šéftrenérem českých snowboardcrossařů je Marek Jelínek, původně gymnasta. A na jeho přístupu ke svěřencům je to znát. „Zná pohyb do detailů, samozřejmě má vystudovanou i FTVS. Zapojuje biomechaniku a fyziku, je velmi přemýšlivý člověk. Možná i proto, že není snowboardista, není takový zevl jako my.“

Eva Samková po příletu z Park City se zlatou medailí

Samotná Eva Samková jezdí na snowboardu od šesti let. Dnes je jí 25 let, za sebou má mimo jiné dvě olympiády. A postupující věk prý na sobě cítí. „Člověk je na sebe opatrnější,“ neskrývá Eva Samková. „Protože má zkušenosti, ví, na čem se mu staly nějaké pády. Ale zároveň by si člověk měl víc věřit, protože ví, co už má za sebou a co už zvládl.“

Vaření i saxofon

Eva Samková je ženou mnoha tváří. Kromě toho, že je vynikající snowboardistka, totiž miluje zvířata, hraje na saxofon a prý i ráda vaří a peče. „Když jsme na soustředění, jezdíme do apartmánů s kuchyní, kde můžu vařit, to si užívám,“ usmívá se. 

A ten saxofon? „Hrála jsem v dětství, chodila jsem do lidušky. Vybírala jsem si tenkrát mezi bicími a saxofonem.“ Během rozhovoru tak ve studiu Radiožurnálu zaznělo i její krátké sólo na saxofon.

autoři: Petr Král , als

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.