Maďarsko není proruské, ale pragmatické. Chce hlavně levný plyn, vysvětluje hungarista Balla

4. duben 2022

Maďarský premiér Viktor Orbán přesvědčivě zvítězil v parlamentních volbách. Vládní strana Fidesz v nich získala přes 53 procent a udržela si ústavní většinu. „Vítězství Fideszu je tak velké, že i opozice v povolebních vyjádřeních říkala, že systém k nim možná nebyl fér, ale vítězství nemohou zpochybnit,“ říká hungarista Petr Balla z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

Poukazuje na to, že v zemi působí mise OBSE, která dohlíží na regulérnost voleb a sčítání hlasů. Jiná věc je otázka, nakolik měly všechny strany stejný přístup do médií. Balla ale upozorňuje na to, že v zemi existují i silná opoziční média, která jsou zejména na internetu silnější než ta provládní.

Čtěte také

„Informace v Maďarsku jsou. Kdo chce, tak se k nim dostává. Je zajímavé, že opozice příliš nevyhrála ani v Budapešti. Rozdíl mezi Fideszem a sjednocenou opozicí byl kolem šesti procent,“ podotýká s tím, že o obyvatelích hlavního města lze těžko tvrdit, že by neměli přístup k informacím.

„Myslím, že spousta lidí volila opozici kvůli tomu, že nechtěli Orbána, ale neměli z toho žádnou velkou radost,“ uvádí s tím, že opoziční strany nyní zřejmě svalí vinu na lídra opozice Pétera Márki-Zaye.

Márki-Zayovi se podařilo pozurážet velkou část voličů. Často zaznívala slova, že Fidesz volí hloupí a nevzdělaní lidé z venkova.
Petr Balla

Zatímco Fidesz v kampani sliboval třinácté důchody a další dávky, opozice navrhovala například nepříliš populární zavedení eura. Její lídr navíc v kampani vystupoval velmi neobratně.

„Podařilo se mu pozurážet velkou část voličů. Dost často zaznívala taková slova, že Fidesz volí hloupí a nevzdělaní lidé z venkova. A když se snažíte přesvědčit lidi z venkova, tak vám to příliš hlasů nepřinese,“ připomíná akademik.

Není to naše válka

Do kampaně se promítla i ruská agrese vůči Ukrajině, kterou Orbán dokázal využít ve svém hlavním tématu, což byla otázka bezpečnosti a ochrany obyvatel před inflací, globalizací a nyní i válkou.

Čtěte také

„Pro Maďarsko je velmi důležitá ekonomická rovina toho konfliktu. Maďarsko má velice výhodnou cenu plynu a Orbán se oprávněně bál, že pokud by vystupoval jinak, tak by se ta cena mohla změnit,“ poznamenává Balla.

Nyní očekává, že se Maďarsko nebude k válce na Ukrajině tolik vyjadřovat a bude usilovat o opětovné zlepšení vztahů s Polskem, které vůči Rusku prosazuje tvrdou linii.

„Orbán zdůrazňuje, že to není maďarská válka, a pokud by se do ní Maďarsko zapojilo, tak nemůže nic získat, ale může všechno prohrát. Obecně v Maďarsku nejsou byť jen marginální proruské nálady, přístup k Rusku je spíše pragmatický,“ vysvětluje hungarista.

Orbán bude vždy zdůrazňovat to, že pro něj je prvořadý maďarský zájem a konkurenceschopnost ekonomiky.
Petr Balla

Maďarsko nevylučuje, že je třeba hledat alternativu k ruskému plynu, ale podobně jako třeba Německo zdůrazňuje, že to musí dávat ekonomický smysl. V současnosti prý ale ruský plyn nemá jak nahradit, navíc je dodáván za tak výhodných podmínek, že se těžko najde jiná alternativa.

„Viktor Orbán vždy bude zdůrazňovat to, že pro něj je prvořadý maďarský zájem a konkurenceschopnost maďarské ekonomiky, která stojí i na tom levném plynu,“ uzavírá.

Rozpadne se visegrádská čtyřka? A v čem podle Bally spočívá její přínos? Poslechněte si v záznamu Interview Plus.

autoři: Jan Bumba , ert
Spustit audio

Související