Lubomír Zaorálek: Na afghánskou misi doplácíme
Se spojenci je potřeba začít se bavit o tom, jak afghánskou misi vést k nějakému cíli a k tomu, aby Afghánistán si svou zemi jednou spravoval sám. Takový je názor bývalého ministra zahraničí a poslance ČSSD Lubomíra Zaorálka.
„Je třeba být racionální a uvědomit si, že jsme v situaci, na kterou doplácíme, a ze které odešli Francouzi, Kanaďané a Holanďané,“ vysvětluje.
Čtěte takéPři misi v Afghánistánu letos umírali pouze čeští a američtí vojáci. Život položilo 12 mužů
Vyzdvihuje také, že si váží vojáků za to, že jsou ochotní plnit vojenské mise a toho, co tam vydrží. „Nevím, jestli je projevem statečnosti křičet, že tam zůstaneme za každou cenu,“ dodává.
Soustředit se na Tálibán bylo podle něj chybou, protože to bylo hnutí, které nemělo expanzivní charakter.
„Dnes Tálibán bojuje s Al-Káidou, což je vlastně náš společný nepřítel,“ upozorňuje s tím, že dnes se diplomatický jedná s Tálibánem jak ze strany Spojených států, tak Ruska.
Už zhruba 15 let jsou čeští vojáci na misi v Afghánistánu. Za tu dobu se jich tam vystřídalo devět tisíc, 14 padlo. Poslední obětí byl před pár dny 41letý kynolog Tomáš Procházka.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.