Linka bezpečí funguje v Česku už 30 let. Dříve jsme s dětmi řešili vztahy, dnes jsou to psychické potíže, říká Dudáš
Za svoji existenci pomohli operátoři Linky bezpečí 10 milionům dětí, které ji o pomoc požádaly. Většinou šlo o telefonáty. Sdružení ale pomáhá i on-line, přes e-mail nebo chat. Jak se krizová linka za 30 let proměnila? S jakými problémy děti volají nejčastěji? A čeho se bojí na začátku školního roku? „V září děti volají častěji. Řešíme především úzkosti a strach ze šikany,“ říká předseda představenstva Radek Dudáš.
Kolik hovorů přijme Linka bezpečí ročně?
Linka bezpečí poskytuje pomoc dětem, studentům a všem, kteří jednají v jejich zájmu. Fungujeme 24 hodin denně, sedm dní v týdnu, a to zcela zdarma. Ročně přijme linka bezpečí zhruba 100 000 kontaktů.
Čtěte také
Na začátku, když Linka bezpečí vznikla, týkaly se problémy většinou partnerských vztahů, rodinných situací a dospívání. V posledních osmi letech se ale struktura kontaktů a témat dramaticky změnila, bohužel v neprospěch psychických obtíží, které nyní tvoří více než třetinu všech témat.
Podtématy jsou sebepoškozování a myšlenky na sebevraždu, přičemž covid, ekonomická nejistota a nedaleký válečný konflikt to ještě více umocnily. Ruku v ruce se závažností témat rostou samozřejmě i nároky na náš odborný tým...
Tísňová linka není jedinou aktivitou Linky bezpečí. Jak jinak Linka bezpečí ještě pomáhá? Poslechněte si celý rozhovor.
Související
-
Urážky, fotomontáže, falešné profily. Jak své děti chránit před kyberšikanou?
Má vaše dítě mobilní telefon? A víte, co na něm dělá, jak na něm tráví čas? Neubližuje mu někdo? V dalším díle pořadu Antivirus probíráme téma kyberšikany.
-
Změnit školu není lék na šikanu, nesete si to v sobě dál a bojíte se mluvit, říká tiktokerka
„Následky šikany si nesete dlouho po tom, chtěla jsem se zabít,“ vypráví v novém podcastu Rádia Junior Šikana tiktokerka Gabriela Drdošová.
-
Jak přežít v kybersvětě. Co by měl znát každý rodič, než vypustí dítě do digitální džungle?
S nástrahami online světa se často neumí vyrovnat ani dospělí. Jak na ně připravit děti? Poslechněte si rady a tipy v novém seriálu Radiožurnálu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.