Lidé pohlédnou znovu do tváře šamanky z Dolních Věstonic. Už rok ji modelují brněnští antropologové
Už za pár týdnů budeme moci pohlédnout do tváře šamanky z doby lovců mamutů. Brněnské Centrum kulturní antropologie Moravského zemského muzea totiž dokončuje antropologickou rekonstrukci tváře podle lebky, kterou v roce 1947 nalezli archeologové v Dolních Věstonicích.
Kosterní pozůstatky asi pětačtyřicetileté ženy patří mezi to nejcennější, co tu odbornící objevili. Slavnostní odhalení busty je plánováno na polovinu května. Jde o završení víc než rok trvající práce.
„Výsledná práce bude ze silikonu a měla by být přiblížena realitě. Hyperrealistická barva, kůže, řasy, skleněné oči. Vlasy sbíráme po kadeřnictvích, oči si necháváme vyrábět u člověka, který dělá protetické náhrady,“ vysvětuje sochař.
Zřejmě byla pro populaci důležitá, jak v tehdejší době, tak pro odborníky. Způsob pohřbu svědčí o tom, že její postavení ve společnosti bylo vyšší.antropoložka Eva Vaníčková
Kromě uměleckých a řemeslných kvalit, které má na starosti především Ondřej Bílek, musí dílo samozřejmě splnit i vědecká kritéria. „Výstup není cílený čistě na Českou republiku a laickou veřejnost, ale máme zájem oslovit i zahraničí.“ doufá antropoložka Moravského zemského muzea Eva Vaníčková.
Význam ženy dokládá její hrob. Ležela ve skrčené poloze, v ruce liščí špičáky, ozdobená byla mimo jiné okrovým barvivem a přikryta mamutími lopatkami. Ta, kterou měla je před obličejem nese specifické vrypy. Obecně se má za to, že žena byla šamankou.
Při práci na bustě bylo samozřejmě nutné zohlednit i zranění v obličeji, které žena utrpěla pravděpodobně už v dětství. A právě proto je její tvář mírně pootočená. Na práci se podílejí i odborníci a kromě lékařů pomáhaly nové technologie jako CT nebo 3D data. Díky moderním technologiím tak mohli experti odhalit i nepřesnosti, kterých se při slepování nalezených kousků lebky dopustili jejich předchůdci.
„Když se na lebku, která je křehká, dělá forma ručně, hrozí, že se poškodí, zlomí kost nebo něco upadne. U 3D skenování nic takového nehrozí. Bylo potřeba doupravit zuby, domodelovat část nosu, která chyběla. Na to jsme začali nanášet antropologické body se sílou tkáně, až potom nanášet modelovací hmotu,“ pokračuje sochař Ondřej Bílek.
Před šamankou z Dolncíh větsonic rekonstoruovalo Centrum kulturní antropologie neadnrtálce a také tváři prinezny z Býčí skály.
Nejposlouchanější
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Boj o Oscara? Jako země na to nejsme připravení. Je tady hodně prostoru pro zlepšení, myslí si Mádl
-
Dětské tábory nebo povodně v Texasu. ‚I proto vydat výstrahu nebyla chyba,‘ říká hydrometeorolog Rieder
-
AUDIO: Jak podporovat kulturu u nás? Poslechněte si politickou debatu v rámci projektu Česko 2025
-
Pořadatelé zrušili letošní ročník festivalu Rubicon. U Bratislavy měl vystoupit americký rapper Kanye West