Létající kolo vzlétlo v Letňanech – a stal se z něj vrtulník

13. prosinec 2016
Encyklopedie Radiožurnálu
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Josef Kábele a jeho lidskou silou poháněné letadlo, 1934
0:00
/
0:00

Existuje létající kolo? Šalamounská odpověď zní ano i ne. V leteckém muzeu ve Kbelích najdete například zbytky létajícího kola, s nímž se pokoušel už mezi válkami vzlétnout konstruktér Josef Kábele.

V České republice se asi jen stěží najde někdo, kdo by neznal legendární létající kolo Jana Tleskače z knihy Jaroslava Foglara Záhada hlavolamu. Mnozí snili o tom takové kolo zkonstruovat.

Čtěte také

Není proto náhodou, že se první úspěšný vzlet povedl skutečně u nás. Před třemi lety se v pražských Letňanech vznesl poprvé takzvaných flying bike, v překladu létající kolo. Neneslo ještě pasažéra, ale figurínu. Ke kolu tvůrci přidělali horizontální vrtule. Celá konstrukce vážila zhruba 85 kilo a kolo se ve vzduchu vznášelo více jak šest minut.

Kritici ale připomínají, že se ve skutečnosti nejedná o létající kolo, protože stroj neletěl díky lidskému šlapání, ale díky motorům. Precizní definice tedy o flying bike hovoří spíše jako o jednostopém vrtulníku.

Podobné pokusy se prováděly i v zahraničí. Například Slovák Štefan Klein zkonstruoval vlastní prototyp létajícího auta.

Spustit audio