Léky z laboratoře i exotičtějších míst
Pomáhají kortikosteroidy proti senné rýmě? Klinická biochemie II. - co dovedou automatické analyzátory. Netradiční a exotické zdroje léčiv.
V úvodu dnešního vydání se budeme zabývat problémem, který je pro některé z nás v této roční době velmi aktuální. Řeč bude o senné rýmě, přesněji řečeno alergické rýmě. Léky proti alergické rýmě je nutné zpravidla užívat dlouhodobě a toho se mnoho lidí bojí - obavy z nežádoucích účinků někdy přerůstají až ve fobie. Tady je ale namístě otázka, jestli se máme bát více vedlejších účinků léčby nebo nebezpečí pramenícího z neléčené alergie. Profesor Petr Pohunek dnes poodhalí tajemství nosních sprejů s kortikosteroidy.

Před týdnem jsme v Ženšenu odvysílali úvod do oboru klinické biochemie. To je lékařský obor, který nepracuje s pacienty, nýbrž se vzorky biologických materiálů. Z jediné odebrané zkumavky se dá zjistit obdivuhodné množství informací. Dnes uslyšíte druhý díl seriálu, ve kterém se dozvíte, že pipetování a ruční protřepávání zkumavek je dávná historie. Lékařky Klára Bořecká a Jana Granátová vám představí současné automatické analyzátory.
Moderní léčiva vznikají ve sterilním prostředí a známe je jako pečlivě zabalené tablety, injekce, kapky, masti a různé jiné formy. Jejich původní účinné látky ale mnohdy pocházejí z velice exotických zdrojů. Těmi jsou například jedy exotických hadů a pavouků, sliny netopýrů, extrakty z hmyzu, ze žláz bezobratlých živočichů i z mořských mikroorganismů. Jestli je objevování nových zdrojů léčiv skutečně tak dobrodružné, vám poví doc. Veronika Opletalová.

Ze světových aktualit vám dnes nabídneme objevy účinků znečištěného ovzduší na mozek a příčin bolesti při tzv. motýlí nemoci.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.