Lékárny slouží i jako poradenství, říká šéf lékárnické komory. Proč lékárny na malých městech ubývají?
Lékáren na malých městech ubývá. Zachovat jejich provoz je tam podle lékárníků obtížné a lidé tak pro léky musí jezdit i kilometry daleko. „Činnost lékárny nespočívá jenom ve výdeji léků, ale v celém komplexu poradenství orientace pacienta ve zdravotnictví, protože při menších zdravotních potížích je lékárna prvním místem, který pacient vyhledá. A pak je důležité, aby byl pacient správně nasměrován,“ říká prezident České lékárnické komory Aleš Krebs.
Jak fungují lékárny v malých městech ve srovnání s těmi velkými? A jaký je hlavní důvod, proč jsou lékárny v malých městech ohrožené? Poslechněte si celý rozhovor.
Související
-
Ministr Válek: Tresty za nelegální vývoz léků zpřísníme. Cílem je ochránit nás před nedostatkem léků
Podle zjištění reportérů Radiožurnálu mizí z Česka ilegální cestou léky v hodnotě stovek milionů. Může stát nežádoucímu úniku zamezit?
-
Je to rok, co upozornila na přestupky v lékárně. Kšefty pokračovaly, provozovatel dostal stotisícovou pokutu
Ivana Daňková nechtěla pomáhat provozovateli lékárny s podezřelými obchody, a tak na ně upozornila. Teď mluví o tom, že velké podvody na rozdíl od malých procházejí, i o riziku pro pacienty.
-
‚Vidíme jenom špičku, problém je mnohem větší.‘ Systém upozorní na lékárny podezřelé z vývozu léků
Podle náměstka ministra zdravotnictví Jakuba Dvořáčka mají situaci zlepšit dvě novely zákona o léčivech. Ty zvyšují dohled nad distribucí léků, ale i sankce pro ty, kteří s nimi ilegálně kšeftují.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka