Legendy Československého rozhlasu ’68
Dělali jsme, že tu nejsou a vysílali úplně normální neděli, vzpomíná rozhlasový reportér Tejkal
Sportovní reportér Karel Tejkal spolupracoval už před 21. srpnem 1968 také na politickém zpravodajství. Ocitl se s mikrofonem například při odletu rumunské delegace z Prahy 18. srpna, mluvil s Alexandrem Dubčekem a když o pár dnů později přijely tanky Varšavské smlouvy, neváhal jít normálně do práce.
Další z hlasů, které promlouvaly ve dnech po 21. srpnu 1968 na vlnách legálního Československého rozhlasu, byl hlas Karla Tejkala. Už jako malý kluk chtěl být sportovním reportérem, což se mu podařilo až po osmi letech působení ve zpravodajské směně. Shodou okolností to bylo v roce 1968, kdy už ale pro něj měl reportérský osud připravené i jiné situace než fauly a přihrávky na hřišti.
Čtěte také„Začali jsme naplno žít.“ Rozhlasová legenda Karel Tejkal vzpomíná na 1. máj 1968
Karel Tejkal se jako jediný „sporťák“ podílel i na politickém zpravodajství. Vedení rozhlasu chtělo, aby například přílet a odlet tehdy spřízněného Nicolae Ceaușescu byl v rádiu barvitý a to Tejkal uměl. Zároveň se vyznal v aktuálním dění. „Nastala chvíle, která byla nekonečná. Všichni nastoupili do letadla, zaklapla dvířka, odjely schody a nic. Šel jsem za Dubčekem a zeptal se ho, co tomu říká a jaké to bylo,“ vzpomíná reportér.
Alexander Dubček však už 18. srpna neměl na reportéra Tejkala náladu. Odlétal v zápětí na schůzku, kde se měl dozvědět o plánované invazi vojsk Varšavské smlouvy. Když přijely tanky, Tejkal neváhal a šel do práce. „Dělal jsem to, co všichni ostatní. Sbírali jsme ohlasy a z druhého patra jsme při otevřených oknech vysílali,“ vzpomíná.
Šéf sportovní redakce Malý byl vynikající organizátor, zašel za námi a zeptal se, jestli se chceme zapojit dále, že z budovy nás brzy vyhodí, že jsou připravena náhradní pracoviště.
reportér Karel Tejkal
V zakonspirovaných dnech vysílal z televizního studia Skaut na Karlově náměstí společně s Věrou Šťovíčkovou nebo Karlem Malinou. Byly to dny takzvané štafety, kdy si jednotlivá studia předávala slovo. V neděli 25. srpna dostal Tejkal nápad, který dodnes považuje za jeden z nejlepších, co u mikrofonu měl. „Teď budeme dělat, že tu nejsou a budeme vysílat, jako kdyby byla úplně normální obyčejná neděle,“ vzpomíná.
Po návratu začala plíživá normalizace. Slovo do vlastních řad, pochopení opatrných, že oni vyhráli, oni měli pravdu. Na počátku 70. let mohl Tejkal v rozhlase zůstat, ale musel přijmout roli nikoli sportovního, ale politického reportéra a stát se hlasem normalizačního ohýbání skutečnosti. Nabídku odmítl, později od roku 1993 vedl redakci Dobrého jitra z Prahy.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.