Léčba naučí trpělivosti! Kromě ztráty zraku se Martina musela vyrovnat i s popáleninami

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Nevidomá masérka Martina

Nevidomé Martině se letos podařilo absolvovat na výbornou rekvalifikační masérský kurz. A rozhodla se svěřit ještě s jedním vážným problémem, a hlavně s tím, jak je možné se pokusit jej překonat.

„Nikomu bych to nepřála. Přišla jsem z ničeho nic o zrak, do té doby jsem viděla normálně,“ říká Martina, které před třemi lety utrpěla vážné poranění, které ji krom zraku připravilo i o část obličeje a způsobilo velké popáleniny.

Čtěte také

„Mám popálený obličej, horní stranu rukou a nohy. Nosím tmavé černé brýle, aby to nebylo moc nápadné,“ vysvětluje s tím, že popáleniny jsou běh na dlouhou trať – léčba naučí trpělivosti.

Popáleniny se hojí dlouhé měsíce i roky, po každé operaci musí ošetřená oblast vyzrát, než je možná další rekonstrukce nebo plastika. Podle Martiny je důležitá, ale prý velmi bolestivá i rehabilitace zjizvené tkáně.

Důležité je se o jizvu starat, dokud je čerstvá, aktivní a dá se s ní pracovat. Speciální plastovou masku nosila ještě před půlrokem, díky tomu má obličej pořád ve stejném tvaru. Přestože je léčba náročná a bolestivá, nechce se Martina ještě vzdát.

„Jsem holka a chci vypadat, co nejlépe to půjde, vidím tam, že je ještě možnost něco vylepšit i z hlediska funkčnosti,“ popisuje. Vedle léčby popálenin se Martina soustředila i na překonání handicapu ztráty zraku, ve speciálním rehabilitačním centru se naučila chodit s bílou holí, absolvovala masérský kurz a našla si novou práci.