Kupujete petardy a ohňostroje? Přečtěte si, na co si dát při výběru pozor

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Novoroční ohňostroj, rachejtle, zábavní pyrotechnika, oslava nového roku, vítání roku 2016, Silvestr (ilustrační foto)

Ohňostroje, petardy, dělobuchy a různou další pyrotechniku je možné před Vánocemi koupit téměř v každém větším obchodě. Na tyto výrobky se ale nezaměřují jenom zákazníci. Zajímají se o ně i kontroloři z České obchodní inspekce.

Do jednoho obchodu v Pardubicích vyrazil reportér spolu s inspektory České obchodní inspekce na kontrolu. „Provedli jsme kontrolní nákup pěti druhů pyrotechnických výrobků a u dvou druhů těchto výrobků jsme zjistili nedostatky,“ říká inspektor.


Co si zkontrolovat při nákupu pyrotechniky?
- originální obal
- český návod k obsluze
- zkouška certifikovanou laboratoří

Jedním z nedostatků bylo například to, že původní informace od výrobce o kategorii, do které výrobek spadá, byla přelepena samolepkou s jinými údaji. Česká obchodní inspekce může prodejci zakázat prodej výrobků, u kterých byly zjištěny nedostatky, a také mu udělit pokutu.

Podle inspektorů by si zákazníci před nákupem vždy měli zkontrolovat, jestli je pyrotechnika v originálním obalu, je u ní český návod k obsluze a jestli ji odzkoušela certifikovaná laboratoř.