Kupujeme byt přes realitku. Na co si dát pozor?

Největší audioportál na českém internetu

nové byty, reklama | Foto: Eva Odstrčilová

koupě bytu přes realitní kancelář

Koupě bytu rozhodně není zanedbatelná investice. Než se do něčeho takového pustíme, je dobré si pár věcí ohlídat. I když se svěříme do rukou realitního makléře, neznamená to, že máme vyhráno. Proto teď upozorníme na pár záludnosti spojených s nákupem bytu přes realitní kancelář. Naším hostem je Ondřej Mašín, odborník ze serveru dumrealit.cz.

Jaký je odhadovaný trend, pokud jde o ceny bytů v letošním roce?

„Pro zájemce o koupi bytu je vhodná doba, protože ceny se dostaly na jedny z nejnižších úrovní za posledních pět až deset let. To je však horší zpráva pro ty, kdo chtějí prodávat a myslí si, že na prodeji bytu nějak zajímavě vydělají. Těch druhých je v současné době přebytek. Tak sedmkrát-osmkrát víc než těch, kdo chtějí byt koupit.“

Ve které oblasti České republiky jsou dnes byty nejdražší a kde naopak nejlevnější?

„Nejdražší je samozřejmě Praha. Když pomineme hlavní město, pak jsou to velká krajská města. jako je Brno nebo Hradec Králové. Kromě krajských měst se hodně vysoko drží horské oblasti, zejména v Krkonoších: Špindlerův Mlýn, Pec pod Sněžkou, Černý Důl.“

Když se člověk rozhodne koupit byt přes realitní kancelář, na co by si měl dát pozor a co by ho mělo varovat, že se třeba nejedná o seriózní firmu?

„Určitě je potřeba podívat se celkově na historii kanceláře. Jaké nabízí nemovitosti, kolik má nabídek, jestli je členem Asociace realitních kanceláří nebo Realitní komory České republiky.

Vždycky ale záleží na makléři. Sebelepší kancelář může mít sice dobrý servis, ale obchod samotný dělají vždy lidé. Pokud se makléř klientovi patřičně nevěnuje, může obchod úplně zkazit. Anebo v opačném případě i hodně pomoci.“

Jak velká provize za zprostředkování koupě bytu je dnes v normě a jaká výše už je rozhodně neúměrná?

„Obvyklá provize se obecně pohybuje od tří do osmi procent. V nejlevnějších lokalitách typu Krupka, Duchcov, Litvínov, Teplice se ceny bytů 1+1 pohybují od osmdesáti do stopadesáti tisíc. Provize makléře může být dvacet až třicet tisíc, čímž bychom se dostali až třeba na dvacet procent kupní ceny.

Dvacetitisícová provize ovšem není vysoká. Za všechnu tu práci, inzerci, pokud je z ní hrazen i právní servis, je to jedna z nejnižších provizí. Setkal jsem se ale i s případem, kdy realitní kancelář prodávala nemovitost za 800.000 a její provize byla 100.000. To už mi přijde trochu neúměrné a nemorální.“

Když uzavíráme smlouvu o koupi bytu, jaké jsou hlavní zásady, kterých bychom se měli držet?

„Určitě pohlídat si, jestli je tam zmíněno vybavení bytu a stanoven termín předání, abychom byt nezaplatili a přitom ho neměli. Jedna z nejklíčovějších zásad je předání peněz, které by mělo vždy probíhat přes advokátní nebo notářskou kancelář, případně banku.“

autor: mmk