KRNAP slaví šedesátku! Poslouchejte speciální seriál Českého rozhlasu o národním parku
Od manuální práce po projekty a management. Pro strážce přírody KRNAP je každý den jiný
Celkem 19 profesionálních strážců přírody dohlíží na celý Krkonošský národní park a jeho ochranné pásmo. To je dohromady 550 km čtverečních. Jsou pomocníky pro turisty, ale zároveň se o své území musí starat. Jejich práce je náročná, v terénu jsou za každého počasí a v každou roční dobu.
„Mě k tomu vedla rodinná historie, zájem o přírodu už od malička,“ říká zkušený strážce Michal Štěpánek. Zelené kalhoty, triko a bundu obléká už přes 20 let.
Čtěte také
Jeho kolega, se kterým slouží, Štěpán Votava, je v roli strážce teprve pátým rokem. I on po této práci od malička toužil. „Zaměření na les jsem měl od malička, příroda, ochrana, takže toto byla jasná volba,“ usmívá se.
Společně denně vyráží do terénu. Jejich práce je opravdu pestrá. „Děláme od manuálních věcí po různé projektové věci, management, výzkum, cokoliv. Každý den je jiný.“
Turistům rádi poradí
Musí třeba kontrolovat a prořezávat turistické cesty. „Hlavně z důvodu toho, že některé stromy jsou nakloněné, hrozí pád,“ vysvětluje Votava a přiznává, že práce je občas i nebezpečná.
„Člověk strom musí pořádně prohlídnout, zhodnotit různé tahy, tlaky. Kolikrát se můžou vývrty zvednout, různě vypružit.“
Čtěte také
Pohybují se pěšky, na čtyřkolce, na kole i na koních. Turistům, pokud potřebují, rádi poradí, co kde najdou nebo kudy jít. Často ale také narazí na neukázněné jedince. „V tom velkém množství návštěvníků, které tady máme, se vždycky někdo najde, se kým se komunikuje hůře,“ dodává.
Nachodí stovky kilometrů
Mají své zázemí, patřičné vybavení, nachodí stovky kilometrů ročně, ale prý je stále co poznávat a učit se. „Za mě můžu říct, že Krkonoše stále poznávám. Jsou stále místa, kam bych se rád ještě podíval.“
Kontrola turistického značení a jeho vracení zpět do terénu je v těchto dnech zaměstnává nejvíc. Kromě práce, které se také neustále vzdělávají, a to nejen třeba v oblasti ekologie, se učí také třeba polský jazyk.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.