Kotleba už není župan. Ve volbách ho porazil Ján Lunter
Nejméně důvěryhodným politikem u našich východních sousedů je předseda Lidové strany Naše Slovensko Marián Kotleba. Vyplývá to z listopadového průzkumu veřejného mínění agentury AKO. Nedůvěřuje mu 77 procent Slováků. První prosincové pondělí Kotleba opustil úřad předsedy Banskobystrického samosprávného kraje. Důvodem je jeho porážka v listopadových volbách, ve kterých vítězil Ján Lunter. Jak změnu vnímají nejen slovenští Romové, zjišťoval Miroslav Strelec:
Jméno Mariána Kotleby obletělo svět před čtyřmi lety, když získal post předsedy Banskobystrického samosprávného kraje. Objevilo se v titulcích nejenom všech domácích, ale i všech zahraničních deníků či internetových portálů. Mnohé informovaly o tom, že v Banskobystrickém kraji zvítězil pravicový radikál či extrémista a neskrývaly obavy nad směřováním Slovenska, i celé Evropy. Důvodem k obavám byly mnohé nenávistné projevy Mariána Kotleby, například:
„Cílem Lidové strany Naše Slovensko je obnovit ve Slovenské republice spravedlnost a pořádek. Nastolíme pořádek nejenom s parazity v osadách, ale i se zloději v kravatách.“
Kotleba se nebrání obrovské nevraživosti vůči Romům. Romové měli po jeho nástupu do čela Banskobystrické župy opodstatněné obavy:
„Ano, bojíme se! A mnoho lidí raději odešlo pryč!“
„Tisíce skinheadů posílá na nás!“
„Cigáni se bojí, stěhují se pryč.“
„Mezi Romy a bílými. Všechny hází do jednoho pytle! Vůbec to neodlišuje, jak žijou Cigáni v osadách, jak se chovají, nebo jinde.“
„Mě je sedmdesát let. Nikdy jsem nikomu nic neudělala! Lidé se bojí, zamykají se. Staří se třesou, že je tu pozabíjejí. Copak nejsme lidi? My jsme také občané, stejně jako on!“
Křeslo v parlamentu
V současné době je Kotleba nejméně důvěryhodný politik na Slovensku. Přes pomyslné řešení romské otázky se ovšem zviditelnil nejen jako regionální politik, ale vyvezl se až do parlamentu. Jak tento fakt vnímají samotní Romové?
„Voliči rozhodli. Když se to tak vezme, Kotleba nikdy nebyl přímo proti Romům – byl hlavně proti těm, kteří berou sociální dávky a zneužívají toho.“
Kotleba v letošních krajských volbách sice pohořel, ve slovenském parlamentu ale zůstává. Pokračuje předseda Rady mimovládních organizací romských komunit Ladislav Richter:
„Naším cílem bylo velmi pečlivě sledovat každé jeho vyjádření nebo akt, který bude směřovat proti romské národnostní menšině nebo jiným menšinám. To budeme považovat za útok a budeme na to samozřejmě reagovat. A to ať tady na Slovensku, tak i u našich přátel v Evropské unii.“
Po změně na postu banskobystrického hejtmana volali nejen Romové, ale i obyvatelé majority:
„Romy bere jako menšinu, spodinu, která nepatří mezi slovenský národ.“
„Nechce nikoho soudit podle toho, jak vypadá a sám nosí vlajky, považuje se za Boha. Jakoby Bůh soudil lidi podle barvy.“
„Právě svými výroky šíří nenávist, vytváří napětí mezi majoritou a minoritou.“
„Myslím si, že s takovým člověkem sympatizuje mnoho lidí a je to hanba. Podle mě to je člověk, který když odloží uniformu, je to fašista.“
Pokračuje odborník na extrémismus Radovan Bránik:
„Po čtyřech letech zkušeností s panem Kotlebou došlo k jakémusi vystřízlivění a k pochopení toho, že žádný ze slibů, které byť jen na úrovni župy dal, nebyl zrealizovaný.“
Kotlebova Lidová strana Naše Slovensko má dnes v parlamentu 14 křesel. Na svoji propagandu využívá nedostatky Romů. Podle ředitele Nadace Milana Šimečky Laco Oravca je potřeba zaobírat se otázkou akceptace Romů neromy:
„Atmosféra ve společnosti není dobrá. Už léta neřešíme závažné problémy, propast mezi Romy a neromy se prohlubuje. Můžeme říct i propast mezi chudými a bohatými lidmi. Vytvářejí se skupinky. Romové se mohou postupně stát obětními beránky, a to nejen kvůli Kotlebovi, ale celkově, kvůli zlé atmosféře ve společnosti.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.