Končí bezplatné ubytování uprchlíků, zranitelní dostanou vyšší dávky. „V Praze to nestačí ani na ubytovnu,“ upozorňuje odbornice

2. srpen 2024

Od září vláda přestává poskytovat bezplatné nouzové ubytování uprchlíkům. Získají ho jen nově příchozí lidé a jenom na první tři měsíce v Česku. Humanitární dávky pro některé uprchlíky se proto zvyšují. Úprava dávky má třeba uprchlickým rodinám z Ukrajiny umožnit najít si běžné bydlení. „Lidé, kteří zvýšenou podporu stále potřebují, jsou senioři, maminky s malými dětmi a lidé s hendikepem,“ upozorňuje Andrea Krchová z Konsorcia nevládních organizací pracujících s migranty.

Při výpočtu podpory se uznají vyšší náklady na bydlení u zranitelných skupin, tedy dětí, těhotných, seniorů nebo invalidů, to je 6000 korun za měsíc, u ostatních 4000 korun. To je až o 600 korun víc než dosud. 

Humanitární dávku můžou dostat jenom uprchlické domácnosti s příjmem pod životním minimem a stanovenými náklady na bydlení.

Ministerstvo vnitra na začátku července evidovalo přes 362 tisíc lidí s dočasnou ochranou. Humanitární dávku jich pobírá 97 tisíc a z toho 66 tisíc spadá do skupiny zranitelných.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.