Klimatická změna na vlastní oči. Jak svět bojuje s jejími dopady?
Ledovce v rakouských Alpách čeká zánik. Vědcům slouží jako laboratoř pro pozorování změn klimatu
Oteplování atmosféry můžeme na vlastní oči vidět také v rakouských Alpách, kde je dvakrát rychlejší a silnější než celosvětový průměr. Rakouské ledovce, se kterými je spjatý život mnoha organismů včetně lidí, zřejmě roztají do konce století. Záchrana není možná, vědci se snaží alespoň předvídat, jaké bude mít změna dopady na ekosystém. Kromě faktu, že tající ledovce dají vzniknout novým jezerům.
Související
-
Klimatická změna má náskok. Hrozí i nedostatek pitné vody, varuje rektor České zemědělské univerzity
Ještě v červenci registrovali meteorologové půdní sucho na 75 procentech území Česka. Během srpna se situace o něco zlepšila.
-
Klimatické změny mění přírodní biorytmy. Ohrožují i stěhovavé ptáky
Na podzim ptáci obvykle odlétají do teplých krajin. Jenže proč se mají stěhovat, když začíná být v Evropě teplo i v zimě?
-
Zemědělství může být příčinou i řešením klimatických změn, říká expert z Člověka v tísni
Jan Svitálek z organizace Člověk v tísni je expert na tropické zemědělství: Jsem přímým svědkem toho, že klimatická změna probíhá a zhoršuje životní podmínky v Africe.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.