Klimatická změna na vlastní oči. Jak svět bojuje s jejími dopady?
Asijská velkoměsta se potápí. Architekti znají řešení, na jejich realizaci ale chybí finance
Bangkok a Jakarta jsou dvě nejrychleji se potápějící velkoměsta Asie. Nemají skalnaté podloží, leží na jílu a píscích a zatěžují je mohutné mrakodrapy. V moři mizí několik centimetrů pevniny ročně. Architekti i vodohospodáři se shodují, že proces postupného zaplavení je neodvratný – dá se ale zpomalit. Řešením jsou absorpční parky a zelené plochy. Thajsko ani Indonésie na podobné projekty ale nemají peníze. Jak se zpívá v jedné písni: města mohou doufat v pomoc Buddhy...
Související
-
Klimatická změna má náskok. Hrozí i nedostatek pitné vody, varuje rektor České zemědělské univerzity
Ještě v červenci registrovali meteorologové půdní sucho na 75 procentech území Česka. Během srpna se situace o něco zlepšila.
-
Klimatické změny mění přírodní biorytmy. Ohrožují i stěhovavé ptáky
Na podzim ptáci obvykle odlétají do teplých krajin. Jenže proč se mají stěhovat, když začíná být v Evropě teplo i v zimě?
-
Zemědělství může být příčinou i řešením klimatických změn, říká expert z Člověka v tísni
Jan Svitálek z organizace Člověk v tísni je expert na tropické zemědělství: Jsem přímým svědkem toho, že klimatická změna probíhá a zhoršuje životní podmínky v Africe.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.