Kdy musejí studenti a absolventi platit zdravotní pojištění?
Školních povinností jsou všichni studenti o prázdninách zbaveni. Pro ty, kteří letos se školou definitivně končí, zase jiné povinnosti začínají. Třeba placení zdravotního pojištění. Odkdy vlastně? Všechny varianty jsme probrali s Tomášem Červinkou, náměstkem Všeobecné zdravotní pojišťovny pro pojistné a správu pohledávek.
Odkdy musejí zdravotní pojištění začít platit čerství absolventi škol, ať už středoškoláci nebo vysokoškoláci?
„U studentů je zdravotní pojištění vázáno na státní sociální podporu. U čerstvých absolventů škol rozlišujeme, zda dokončili střední, nebo vysokou školu. U všech předpokládáme, že se jedná o studenty do šestadvaceti let věku.
Studenti středních škol se nemusejí obávat žádných oznamovacích povinností do konce června. Do té doby jsou zcela jistě nezaopatřenými dětmi. Od 1. července do 31. srpna, čili v období prázdnin, jsou taky nezaopatřenými dětmi, pokud už si nezačali vydělávat.
U vysokoškoláků je to jinak. Ti se nemusejí bát po období složení státní závěrečné zkoušky a v následujícím měsíci, pokud si nezačali vydělávat.“
Student tedy dejme tomu skončí střední školu, pak nastupuje na školu vysokou a mezi tím jsou prázdniny. Co to tedy pro něj znamená?
„Pokud se jedná o pokračování studia mezi jednotlivými školami, je to trošku jinak. Skončí-li student střední a nastupuje na vysokou školu, je období mezi tím plně pokryto, pokud se jedná o ukončení studia v jednom školním roce a vysokoškolské studium v následujícím školním roce.
Pokud student ukončil střední školu a pokračuje v nějaké formě dalšího středoškolského studia, je i toto období plně pokryto. Existuje ještě jedna varianta – vysokoškolák, který pokračuje v jiném druhu vysokoškolského studia. Ten má toto období pokryto pouze po dobu tří měsíců.“
Jsou studenti zproštěni povinnosti platit zdravotní pojištění v případě, že si v létě vydělávají na brigádě?
„To nikoliv. V našem systému platí za studenty pojistné stát a pokud si vydělávají na brigádě, platí si pojištění formou srážek z příjmu. Některé formy příjmu jsou však osvobozeny. Třeba student, který o prázdninách pracuje na dohodu o provedení práce a vydělá si deset tisíc korun a méně, je u takové brigády placení zproštěn. Období má pokryto pouze tím, že je studentem.“
Jak je to s pojištěním, když se student chystá na zahraniční stáž? Kdo v takovém případě platí zdravotní pojištění, opět stát, nebo už student?
„Tam je to nejkomplikovanější. Pokud se jedná o zahraniční studijní stáž, měl by si student dát velký pozor, jak bude postupovat. Nikdo za něj oznamovací povinnost nesplní, a tak by si měl už v průběhu (nejpozději po skončení) studia v zahraničí vyžádat nostrifikaci od ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a doložit studium v zahraničí.
Ale pozor – ne všechno se považuje za studium, ne každý jazykový kurs bude uznán. Proto by si měl každý ohlídat, kam vlastně jede, co to bude za studium nebo, pokud to není studium, jestli jde třeba o pracovní pobyt a podobně. Takže na tohle velký pozor, student by se měl v případě pochybností raději zeptat na pobočce svojí zdravotní pojišťovny.“