Kauza Bruntálských vodáren
Už více než dva roky sledujeme kauzu, která zmítá okresem Bruntál. Jde o velmi zvláštní spor mezi obcemi a o další osud zdejší vodárenské společnosti. Zatímco jinde je dodávka pitné vody za obvyklou cenu samozřejmostí, na Bruntálsku je předmětem tvrdého boje. Dva tábory obcí se nedokázaly domluvit téměř na ničem a nakonec to citelně odnesla celá řada odběratelů. Více už Martin Knitl z Českého rozhlasu Ostrava.
V Ostravě je pitná voda za něco více než 20 korun, například v Opavě ještě pod touto hranicí. Naproti tomu v Zátoru na Bruntálsku je kubík za těžko uvěřitelných 59,70 a to bez DPH. Toto číslo zřejmě nemá jinde v republice obdoby.
Lubomír Kolář: Tak pocit to je blbý, když musíte tolik platit. Podle mého je to velká zlodějna. To je okrádání občana od psacího stolu.
Pan Lubomír Kolář ze Zátoru ukazuje faktury a nechápe, jak je tohle možné. Platí za vodu třikrát více než v Ostravě.
Lubomír Kolář: Pořád občané čekají na to, že se s tou cenou něco udělá, že obec ten spor nějak vyhraje. No a nálada je špatná.
Starostkou Zátoru je Salome Sýkorová. Potvrdila, že se jí o pitné vodě nehovoří dobře a protesty obyvatel moc dobře chápe.
Salome Sýkorová: Občané samozřejmě ztratili jaksi důvěru v obec, že obec bude schopna tento problém řešit a postavili se k tomu tak, že začali vlastně užívat stávající studny, které měli po Němcích a začali se napojovat na tento zdroj vody.
Což je pravda, lidé skutečně oprášili staré studny a vodu používají i bez hygienického povolení. Dohnala je k tomu zoufalá nutnost.
Salome Sýkorová: Důsledkem bude potom i nedobrá ekonomická situace vodohospodářské společnosti, protože odběr v obci Zátor klesne na minimum.
Jak to všechno začalo? Před asi třemi lety získala kontrolu nad zdejšími vodovody firma Brvos, a to bez souhlasu celé řady obcí. Tím se obce jakožto akcionáři rozdělili na dva tábory. Tahanice na valných hromadách a soudní řízení nakonec vyústily v rekordní ceny. Poslechněte si, jak starostové hodnotili vzniklou situaci před několika lety.
Názor starosty Světlé Hory: Je to takové až absurdní, když si některé obce kupují společnost, začnou hospodařit s majetkem druhých obcí, takže to tady ještě nebylo.
To byla Světlá Hora. Na druhé straně Rýmařov.
Názor starosty Rýmařova: Musíme se bavit a jednat o tom, jak společnost VaK bude fungovat, aby fungovala v souladu se zákonem. Teď mám na mysli třeba stanovy a tyto záležitosti.
Letitý spor ale spěje k vyřešení a snad ku prospěchu obyvatel. Starostové si sedli za jeden stůl a dohodli se na nových cenách, alespoň tedy na něčem.
Salome Sýkorová: Dohodli jsme se předběžně na tom, že tedy průměrná cena vody společná pro všechny obce bude činit 29,70, což je cena včetně DPH. Dohodli jsme se na tom, že by byla platná od 1. března roku 2004.
Znamená to, že to je opravdu dobrá zprava pro občany?
Salome Sýkorová: Jednak pro občany a taky pro mě.
Současným starostou Rýmařova je Petr Klouda. I druhá strana hovoří velmi podobně.
Petr Klouda: Jsme dohodnuti, že do konce února vyřešíme naše problémy, dalo by se říct, že definitivně. Dohody opravdu padly. Já doufám, že všichni je podrží a že to dobře dopadne.
Za tisíce odběratelů, kterým nezbývá nic jiného než platit horentní sumy za pitnou vodu, doufejme, že dohody nezůstanou jen cárem papíru.
Petr Klouda: Takhle jsem byl už na pokraji takové dohody už jednou na jaře, kdy všechny tyto dohody a společná cena měla fungovat a potom jsem byl nemile překvapený, když druhá strana se rozhodla jinak.
Teď už nejde o to, která obec je na které straně. Důležité je, aby se srovnaly podmínky s jinými okresy a aby se začal řešit třeba technický stav vodovodů. Kauza Bruntálských vodáren a ceny za pitnou vodu ale zůstane ještě hodně dlouho častým námětem debat obyčejných lidí.
Autorizovaným pořizovatelem elektronického přepisu pořadů Českého rozhlasu je ANOPRESS IT, a.s. Texty neprocházejí korekturou.