Kamerou po Česku. Objevte s námi místa, kde jste možná nikdy nebyli, ale přitom je dobře znáte

Nebylo to pravdivé, říkají místní. Film Díra u Hanušovic si ve Vikanticích velkou oblibu nezískal

Zapadlá vesnice v bývalých Sudetech poznamenaná poválečným odsunem německého obyvatelstva, ale zároveň obklopená nádhernou krajinou. To jsou Vikantice na Šumpersku. Obec s přibližně osmdesáti obyvateli se stala předobrazem filmové Díry u Hanušovic režiséra Miroslava Krobota. A od natáčení v roce 2013 se příliš nezměnila.

Mojí první zastávkou ve Vikanticích je jedno z nejikoničtějších míst filmu Díra u Hanušovic, a sice hospoda. Ve skutečnosti to vlastně žádná hospoda není. „Je to normální stavení, které obýváme,“ potvrzuje obyvatelka domu Bohuslava Prokopová.

Čtěte také

Sál, který až na pár drobností vypadá stejně jako ve filmu, slouží pro soukromé akce. To ale návštěvníci Vikantic mnohdy nevědí a nezřídka se u majitelů domu dožadují čepovaného piva.

Herci opravovali kostel 

Kromě hospody se turisté nepodívají ani do vikantického kostela, který si v Krobotově filmu taky zahrál. Kvůli havarijnímu stavu je zavřený a žádné obřady se tu už roky nekonají.

„U natáčení jsem nebyl, ale podle občanů se i samotní herci podíleli na nějaké částečné přípravě kostela, aby odpovídal tomu, jak si to pan režisér přál. Došlo k natírání střechy a nějaké drobné opravě,“ popisuje nezávislý starosta Vikantic Libor Sedlařík.

Kousek od kostela míjíme dům, který obývaly filmové sestry Maruna a Jaruna v podání Tatiany Dykové a Lenky Krobotové. Jeho skutečná obyvatelka paní Františka ale mezi fanoušky Díry u Hanušovic rozhodně nepatří. „Vůbec to nebylo pravdivý. Tady se tak nemluví, jak tam mluvili,“ stěžuje si.

Velkou oblibu si snímek nezískal ani u dalších místních. Kromě nářečí jim vadí i způsob, jakým jsou obyvatelé Hanušovicka vylíčeni. Jiní si ale filmový obraz svého kraje neberou tolik osobně a naopak jsou rádi, že Miroslav Krobot region proslavil.

autoři: Jana Opočenská , prh
Spustit audio

Související