Je libo mentolové bonbony? Známe tajemství jejich chladivého účinku
Kdo by neznal ten osvěžující pocit v ústech po čištění zubů, dobře známou chuť větrových bonbónů a žvýkaček? Chladí, ačkoli ve skutečnosti nejsou studené. Čím to je, že mají mentolové bonbóny chladivý účinek?
Odpověď je možná trochu překvapivá. Mentol, průhledná krystalická látka, která je součástí silice máty peprné, totiž dokáže pořádně ošálit naše smysly. Tato látka totiž chemicky působí na teplotní receptory TRPM8, které se nachází v nervových buňkách na kůži a sliznicích.
Tyto receptory se za normálních okolností aktivují v reakci na chladné prostředí (přibližně pod 26 °C), k jejich aktivaci však může dojít i chemickým působením již zmíněného mentolu nebo jiných chemických látek jako je například eukalyptol z eukalyptů či synteticky vyráběný icilin.
Protein TRPM8 však není jediným teplotním receptorem v našem těle, který se nechává ošálit. Podobné matení smyslů způsobuje i látka kapsaicin, která je zodpovědná za pálivou chuť chilli papriček. Kapsaicin totiž chemicky působí na receptor TRPV1, který se za normálních okolností aktivuje při teplotách nad 43 °C, a způsobuje tak pocity horka a dobře známého pálení.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Britové a Francouzi ladí s Ukrajinci podrobné plány. Cílem je bezpečnost země
-
Obrázek České pošty ve společnosti zasloužený není, říká generální ředitel Štěpán
-
Hraje vaše dítě Minecraft? Dejte si pozor na podvodné ‚cheaty‘ a nastavte pravidla, radí Antivirus
-
Amerikanistka: Ať si svět Trumpa víc váží? Cla nebere ekonomicky, ale jako symbol a magickou formuli